Belföld

Lesújtó adatokat közölt Magyarországról az OECD

MTI / Kovács Tamás
MTI / Kovács Tamás

Magyarország jelentősen kevesebbet költ a rákos betegekre, mint az uniós átlag, 2019-ben 33 százalékkal többen haltak meg rákban, mint más EU-tagállamban, 2020-ban pedig 10 százalékkal több daganatos beteget diagnosztizáltak, mint az uniós átlag – írja a napi.hu, amely elemzi a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD) az európai államokról készített, daganatos betegekkel foglalkozó jelentését.

Mint írják, az uniós átlagnak csupán a 69 százalékát költjük a daganatos betegekre. Magyarországon a daganatos betegségekkel kapcsolatos összes költést 2018-ban 1372 millió euróra becsülték. Az egészségügyi kassza a daganatos betegekre személyenként 226 eurót költött, míg az uniós országokban betegenként ez az összeg elérte a 326 eurót is.

A kiadások felét, közel 618 millió eurót a daganatos betegek ellátására fordították, a rákgyógyszerekkel kapcsolatos kiadások pedig ennek közel kétharmadát tették ki, ami az uniós átlag kétszeresét jelenti – írja a gazdasági portál.

Az OECD-jelentésben kitérnek arra is, hogy a magyar egészségügyben tapasztalható humánerőforrás-hiány miatt a daganatos betegek ellátásában is jelentős területi egyenlőtlenségek alakultak ki. A regionális és megyei központokban hiány van onkológusból, radiológusból, az OECD szerint csak az Országos Onkológiai Intézet rendelkezik elegendő számú szakemberrel.

Felhívják az egészségpolitikusok figyelmet arra is, hogy fejlesztésre szorul a magyarországi palliatív ellátás is. Utóbbi ellátásban olyan betegek részesülnek, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben szenvednek, például daganatos betegek, végstádiumú szív- és tüdőbetegek. Az ellátás célja a betegek szenvedésének csökkentése, az életminőség javítása. Az OECD kiemelte azt is, hogy a hospice-ellátáshoz a rászoruló magyar betegeknek csak egyharmada jut hozzá, ráadásul csak rövid ideig, átlagosan kevesebb, mint egy hónapig.

Magyarországon a rákos megbetegedések gyakorisága és mortalitása (halálozási arányszám) is meghaladja az uniós átlagot. 2019-ben százezer főre 328 rákhalál jutott, míg az uniós átlag 247 haláleset volt. Ezzel az adattal egyébként Magyarország a legrosszabb helyen végzett az EU-ban.

2020-ban a Magyarországon 100 ezer lakosra 623 daganatos megbetegedés jutott, az EU-átlag pedig 569 fő volt. Azért, hogy a betegszám ne emelkedjen tovább, Magyarország a Nemzeti Rákellenes Programban azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ig 10 százalékkal csökkentik a rákkal összefüggő mortalitást – írja a napi.hu.

Kiemelt kép: Dobos Katalin biológus bemutatja a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet új sejtterápiás központjának CliniMACS Electroporator berendezését 2022. október 18-án. MTI/Kovács Tamás

Ajánlott videó

Olvasói sztorik