Tavaly nyáron egyik napról a másikra ledózerolta egy állami beruházócég a Fertő tavi mólók és cölöpházak utolsó darabjait is. A tulajdonosok az utolsó pillanatig küzdöttek az épületek megmaradásáért, ám a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. (SFTFN) annyira sietett megtisztítani a terepet egy új beruházás számára, még azt sem várta meg, hogy a bíróság elbírálja a tiltakozó tulajdonosok beadványát.
Hiába volt azonban a sietség, mert a jelek szerint egy ideig biztosan nem épül semmi a területre, nincs ugyanis pénz a beruházás elkezdésére.
A SFTFN februárig várta a beruházó cégek árajánlatait, de azóta csend van a vitatott építkezés körül. Az állami cég a pályázattal „szállások és egyéb ingatlanok” kivitelezőjét kereste gyorsított eljárásban. Ebből első körben nagy botrány lett, ezért az SFTFN december elején visszavonta a tendert, ám néhány hét múlva másodszorra is nekifutott a pályáztatásnak.
A közbeszerzési kiírás szerint 34 ezer négyzetmétert akartak beépíteni a fertőrákosi tóparton, Natura 2000 besorolású területen.
Most viszont a nyilvánosság számára is kiderült, hogy az állami spórolás miatt egyelőre sincs pénz a beruházásra.
Az Átlátsztó írta meg, hogy csütörtökön felkerült az EKR-be a pályázati ajánlatok összegzése, amiből az derült ki, hogy a közbeszerzést végül eredménytelennek nyilvánították.
A dokumentum hivatalos megfogalmazása szerint „a szerződéskötéshez szükséges fedezet nem került rendelkezésre bocsátásra”.
Azt nem tudni, hogy mennyit spórol ezen a kormány, írta az Átlátszó, de az épületek mennyiségéből és méretéből, valamint az egyéb nagyberuházások árából kiindulva nyilvánvalóan több tízmilliárd forintról van szó – egyes becslések szerint akár 100 és 200 milliárd forint között is lehet(ne) a végösszeg.