Az állami felszámoló, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. decemberben hirdette meg licitre a bedőlt quaestoros sportcégek, az ETO Park Kft. és a Győri ETO FC Labdarúgó Kft. ingatlanait. A győri stadiont és a körülötte elhelyezkedő komplexumot egy 8,2 milliárd és egy 1,8 milliárd forintos becsértékű csomagban árulták. Bár az árverés januárban eredményesen zárult, az új tulajdonosok nevét a mai napig nem hozták nyilvánosságra.
Amit eddig hivatalos forrásokból tudni lehetett:
- a 2021 utolsó napján indított árverésekre már az első tíz percben befutott egy-egy anonim ajánlat, több aztán a licit január 17-i zárásáig nem is érkezett. Mindkét ajánlat a kikiáltási árral pályázott a csomagokra, nem akadt jelentkező, aki feljebb srófolja.
- A nagyobbik, 8,2 milliárdos csomagba az ETO Park Kft. „hagyatékát” pakolták. Az állami felszámoló ebben hat tételt hirdetett meg, melyek közül a legértékesebb 4,7 milliárdos áron a bevásárlóközpont volt. Ide sorolták be 1,3 milliárd forintért a 16 ezres ETO-stadiont és 1,7 milliárdért a négycsillagos, 103 szobás ETO-hotelt is. További, kevésbé értékes tétel volt az edzőközpont, a hőközpont és az úgynevezett promenád.
- A kisebbik csomagba a Győri ETO Kft. két ingatlana került: a komplexum 17 hektáros parkolója 1,7 milliárdért, és az edzőközpont egy része 110 millióért.
- Az ETO Park része annak a nagy értékű ingatlanvagyonnak, amelyet a Quaestor 2015-ös csődje után a rendőrség, majd a bíróság is bűnügyi zár alá vett. Ezt és az egymilliárd forintos vagyonelkobzás-biztosítási terhet tavaly novemberben, egy hónappal az árverés előtt törölték a hatóságok.
Az ingatlanok legfrissebb földhivatali adataiból az látszik, hogy a licit után meglepő osztozkodás kezdődött.
Az árverési győztes kiléte nem meglepetés, hiszen nyílt titok volt, hogy Paár Attila, a West Hungária Bau-csoport (WHB Group) vezére startolt rá egyik érdekeltségén keresztül a városközponttól nem túl távol fekvő ETO-vagyon megszerzésére. Lapunk is megírta, hogy már jóval korábban megszerzett magának egy olyan céget, a Barlinek Kft.-t, amely kivásárolta a sportkomplexum quaestoros időkből származó jelzáloghiteleit. Februárban, amikor a szlovákiai üzletember, Világi Oszkár beszállt a győri futballba, és megvette a csapatot működtető céget, a Nemzeti Sport is megírta, „gazdasági körökből úgy tudni”, hogy a WHB Group lehet az ingatlanokra kiírt licit nyertese. A sportlap azonban óvatosan fogalmazott a stadion, az edzőpályák, öltözők és a klubház majdani tulajdonosáról, mondván, hogy arról csak az eredményhirdetés után lehet beszélni, és akkor eshet szó az esetleges további befektetésekről is.
Az eredményhirdetés azonban elmaradt. Ennek egyetlen oka lehet: az, hogy
Az ügyletekkel kapcsolatban megkerestük a WHB Groupot és az állam tulajdonosi jogait gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. is, de egyik sem válaszolt a kérdéseinkre. A földhivatali bejegyzések ugyanakkor adnak némi kapaszkodót, ezekből tudunk következtetni az elmúlt hónapok eseményeire.
A dokumentumokból az olvasható ki, hogy az árverésen a Barlinek Kft. adott be mindkét ingatlancsomagra ajánlatot, és végül a nagyobbikat, a 8,2 milliárdos értékűt meg is vásárolta. A másik licitnél azonban az állam élt az elővásárlási jogával, és kikiáltási áron, azaz valamivel több mint 1,7 milliárd forintért megvette a komplexum óriási parkolóját és az edzőközpontot. A tulajdoni lapok alapján ezekre március elején be is jegyezték az MNV Zrt.-t tulajdonosként.
Ez azonban nem a végleges felállás, mert az elmúlt két hónapban a felek egymás között teljesen átrendezték a tulajdonviszonyokat. A sportlétesítmény központi elemei, a stadion és az edzőközpont nagyobbik hányada részben cserével, részben adásvétellel átkerült a Barlinektől az államhoz, az állam viszont kettéosztotta a 17 hektáros parkolót, és 46 százalékát elcserélte a Barlinekkel. Ez a hatalmas, jelenleg még üres terület fontos eleme lehet a fejlesztési terveknek, mert a kormány rendeletben nyilvánította kiemelt jelentőségű üggyé az oda tervezett, de még nem is nyilvános beruházásokat, és igen komoly beépítési könnyebbségeket biztosított a leendő tulajdonosoknak.
A legbonyolultabb tranzakció az edzőközpont körül zajlott. Ez eleve kettészakítva került bele a két ingatlancsomagba. Az állam a kisebbik részt vette meg elővásárlással, a nagyobbik, 307 millió forint értékű részt pedig május 11-én szerezte meg a Barlinektől, és írták át az MNV Zrt.-re úgy, hogy egy nyolcad rész vásárlás volt, a többi csere. A tulajdoni lapokból az nem olvasható ki, hogy pontosan mit mire cseréltek, illetve hogyan számoltak el az adásvételeknél. De a jelek szerint
Azt már az árverési licit meghirdetésekor előrevetítettük, hogy nem néz ki nagy üzlet az államnak: telekáron, összesen 10 milliárd forintért kínálták eladásra a komplexumot, az állami finanszírozás pedig valaha ennek durván a duplája volt. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. eredetileg mintegy 17 milliárd forint kölcsönt nyújtott a győri beruházáshoz, az ingatlanárverés idejére járulékokkal együtt a követelés már bőven 20 milliárd forint fölé kúszott. A két csomag a kikiáltási áron kelt el, tehát a legjobb esetben is a ráfordításai felét elbukta volna a magyar állam, de a helyzet ennél is rosszabbul fest.
A győri ingatlanvagyon megszerzésében főszereplő Barlinek Kft. olcsón szerezte meg az MFB-követelést, illetve a jelzálogjogot, és került nyerő pozícióba. Az akció kezdő lépéseit egy másik ingatlanmogul, Jellinek Dániel, az Indotek Csoport tulajdonos vezényelte le, az ő érdekeltsége volt ugyanis eredetileg a Barlinek. Jellinek nem csinált titkot abból, hogy évekkel ezelőtt megszerezte a Quaestorral szembeni MFB-s követeléseket, ám azt nem árulta el, hogy mennyiért jutott ezekhez. A HVG múlt év végén azt írta az ETO Park árverése kapcsán, hogy Jellinek 2,4 milliárd forintra alkudhatta le az árat, és a Barlinek mérlegében is ekkora tétel szerepelt az eszközök között 2019 végén.
Jellinek azonban nem gyűrkőzött neki az ETO Park megszerzésének, túladott a Barlineken. A vevő először egy ismeretlen kis cég, a Shebelle Property Kft. volt, melyet Bódi László Péter alapított 2018 végén. A következő évben mindjárt milliárdos tételek jelentek meg a Shebelle mérlegében: 330 millió forint forgóeszköz és 2,58 milliárd forint befektetett pénzügyi eszköz, illetve csaknem 3 milliárd forint rövid lejáratú hitel. Ami a 2,58 milliárdot illeti, a mérlegbeszámoló kiegészítő melléklete alapján „üzletrészre adott előlegről” volt szó. A Barlinek 2020. február 11-én került a Shebelle tulajdonába, de meg sem melegedett nála a szerzemény, másfél hónap múlva, március 25-én a West Hugária Bau Kft.-nél, Paár Attila érdekeltségénél landolt. A cégdokumentumokból úgy tűnik, a Shebelle-nek még a tulajdonában sem volt a Barlinek, amikor már leelőgezte a majdani adásvételt a West Hungária Bau. A cégbíróságra beadott dokumentum szerint ugyanis a Shebelle 2019 októberében adásvételi szerződést kötött a Barlinek üzletrészeinek eladására a West Hungária Bau Kft.-vel. A Shebelle cikkünk írásakor még nem adta le a 2021-es mérlegét, amiből kiderülhetne, mennyit hozott az egykori MFB-követelések durván hathetes parkoltatása.
Így további pénzeszközök nélkül vehették meg az ingatlanokat, a már említett 8,2 milliárd forintért meghirdetett csomagot, sőt a jelzálogjogosult akár az állam által 1,7 milliárdért megvett részekért befolyt pénzre is igényt tarthatott.
Az árverés mérlegéről és az elszámolásokról az állami felszámoló, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Zrt. rendelkezik adatokkal, a cég azonban már korábban azt írta, hogy a „győri ETO-t érintő felszámolási eljárás egészére a Csődtörvény rendelkezései vonatkoznak, amelyek kifejezetten rögzítik, hogy az eljárás keretében kizárólag azok kaphatnak tájékoztatást a felszámolási eljárás részleteit illetően, akik a Csődtörvény hatályos rendelkezései alapján félnek, érdekeltnek minősülnek az eljárásban”, ezért kérdéseinkre nem válaszolhatnak.
Hasonló koreográfiával juthatott hozzá Mészáros Lőrinc egyik érdekeltsége az egykori Tarsoly-birodalom egy másik darabjához, a Quaestor-csoport mátraházi Lifestyle Hoteljéhez. A 24.hu korábban megírta, hogy abban az esetben is egy bank jelzáloggal biztosított hitelét szerezték meg olcsón, majd a hitel eredeti értékét beszámítva vették meg a szállodát. Az eljárás lehetővé tette, hogy a Quaestor elleni hatósági eljárások miatt bűnügyi zár alatt lévő, közel 4 milliárd forint értékű, teljesen felszerelt és bejáratott szállodát néhány százmillió forintból megszerezzék.
Győrben azonban nem egy kereskedelmi bank, hanem az állam oldalán fordult mínuszba a mérleg.