Belföld

Orbán Viktor: nem lesz uniós szankció az orosz gázra, olajra

Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Magyarország energiaellátása biztosított – közölte a kormányfő. Videójában drámainak nevezte a háborús helyzetet.

Orbán Viktor hajnalban, Facebook-oldalán jelentkezett be Versailles-ból, az uniós állam- és kormányfők rendkívüli, kétnapos  csúcstalálkozójáról, ahol megtárgyalták a gazdasági kérdéseket is.

A kormányfő közölte:

nem lesznek szankciók, amelyek kiterjednének az olaj és a gáz területére, vagyis Magyarország energiaellátása a következő időszakban is biztosítva van.

Azt mondta, az orosz-ukrán háborús helyzet több mint drámai. Az uniós csúcson meghallgatták a francia államfőt és a német kancellárt, akik előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyaltak. Nekik köszönetet mondtak, amiért megpróbálnak mindent megtenni a béke helyreállításááért.

Orbán Viktor azt mondta, nem zárható ki, hogy az összecsapások el fognak húzódni, úgy döntöttek, Európa is bekapcsolódik a tűzszüneti tárgyalásokba.

Az uniós csúcs pénteken folytatódik. A kormányfő bejelentése azért fontos, mert korábban a Kormányzati Tájékoztatási Központ azt írta, a szankciók kiterjesztés az energiaszektorra Magyarországnak aránytalanul nagy károkat okozna.

A magyar kőolajimport 64 százaléka Oroszországból érkezik. A magyar gázfelhasználás 85 százaléka orosz import,

a magyar háztartások 85 százaléka használ gázt.

Frissítés!

Az EU továbbra is támogatja az Ukrajnából menekülőket és az őket fogadó országokat. Az állam- és kormányfők – hajnali nyilatkozatuk szerint – felszólították Oroszországot, hogy tartsa be a nemzetközi humanitárius szabályokat, biztosítsa a civilek biztonságos kijutását Ukrajnából és a humanitárius segélyek bejutását – írta az MTI.

Ismét felszólították Oroszországot, hogy hagyja abba katonai műveleteit Ukrajnában, vonja ki erőit, katonai felszerelését, tartsa tiszteletben az ország függetlenségét és területi egységét. Megerősítették, akár újabb szankciókkal is készek növelni a nyomást Oroszországra, Fehéroroszországra.

Az EU a háború után támogatja a demokratikus Ukrajna újjáépítését, megerősítették, hogy az ország az európai családhoz tartozik, ígéretet tettek a kapcsolatok, a partneri viszony még szorosabbá tételére. A február végén beadott hivatalos csatlakozási kérelemről azt írták, arról várják az Európai Bizottság jelentését, ahogy azt az uniós szerződések előírják.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik