Belföld

Karácsony a Fudanról: A kormány máris meghátrált a tüntetés miatt

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu

Rövid interjút adott az RTL Klubnak Karácsony Gergely, aki a tegnapi Fudan elleni tüntetés után a többi ellenzéki kormányfő-jelölttel közösen írna levelet Kína vezetőinek.

Kapcsolódó

A főpolgármester, aki a tüntetésen is megszólalt, most azt mondta:

a kormány meghátrált ebben az ügyben.

Szerinte fontos tanulság „minden változást akaró, de szkeptikus választópolgár számára, hogyha összeállunk és megmutatjuk az erőnket, akkor a kormány meghátrál” – mondta Karácsony a tegnapi tüntetést summázva.

A kormány erőszakossága mögött valójában gyengeség van

–       tette hozzá.

 

A tegnapi tüntetés, a társadalmi konzultáció, amit elindítottunk, az ellenzék közös és erőteljes fellépése megtette a hatását: “a kormány berezelt.” Mindezzel arra utalt, hogy a kormány a 2022-es választás utánra tolta a Fudannal kapcsolatos érdemi és gyakorlati döntéseket még tegnap a tüntetés alatt. Karácsony szerint a kormányzati halasztás és a tüntetés összefüggése egyértelmű.

Kapcsolódó
A kormány nyerhetetlen kampánytémává tette a Fudan ügyét
A tüntetések műfaja megfáradt, az utcaátnevezés pedig az utóbbi évek talán legügyesebb ellenzéki lépése volt. Ezek a legfontosabb tanulságok a Fudan elleni tüntetésről.

Karácsony szerint ugyanakkor a választás után a kormány már nem lesz „abban a helyzetben, hogy ilyen szerződést kössenek, mert le fogjuk őket váltani.”

A Kínával kapcsolatos együttműködésről azt mondta még a főpolgármester:

Minket egy világ választ a kínai felfogástól az emberi jogok, vagy a társadalmi szolidaritás területén. Ezzel együtt mindez nem teszi lehetetlenné, hogy pragmatikus együttműködés legyen Kína és Magyarország között. A pragmatikus együttműködésnek az a jellemzője, hogy azzal mindenki jól jár. A Fudan egyetem beruházása nem ilyen, ezzel Magyarország rosszul jár. A következő magyar kormánynak végre a magyar emberek érdekeit kell képviselnie akár egy szuperhatalommal szemben is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik