Belföld koronavírus

Több mint 218 000 AstraZeneca vakcina érkezett Magyarországra

Eliano Imperato / Controluce via AFP
Eliano Imperato / Controluce via AFP

Április 1-jén összesen 218 400 adag AstraZeneca oltóanyag érkezett hazánkba. Február eleje óta ez már a kilencedik szállítmány az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű oltóanyagából, ezzel a vállalat által Magyarországra küldött vakcina mennyisége átlépte a 660 ezer adagot.

Az AstraZeneca első vakcinaszállítmánya – az Európai Bizottság január 29-i feltételes forgalomba hozatali engedélyét követően – február 6-án érkezett meg Magyarországra. Azóta

további nyolc időpontban, heti rendszerességgel, két hónap alatt összesen 666 700 adag oltóanyagot küldött a brit-svéd vállalat hazánkba.

A ma érkezett 218 400 adag AstraZeneca vakcina eddig a legnagyobb egyszerre érkező mennyiség az Európai Uniós beszerzésből, ami 109 200 ember kétszeri oltását teszi lehetővé, ez megfelel egy nagyobb magyar város (például Székesfehérvár vagy Kecskemét) teljes lakosságának.

Az AstraZeneca folyamatosan dolgozik a kapacitás bővítésén, hogy – a vállalat nemzetközi ellátási láncát sújtó exportkorlátozások ellenére – 2021 első félévében 100 millió adag oltóanyagot tudjon leszállítani az Európai Unió országaiba, és lakosságarányosan Magyarországra. Ennek megfelelően a következő hónapokban a gyártási tételek felszabadítása szerinti ütemezésben, további több százezer oltóanyag érkezése várható hazánkba a gyártótól.

AstraZeneca

Az AstraZeneca március 25-én jelentette be az Amerikai Egyesült Államokban több mint 32 ezer résztvevővel végzett fázis hármas klinikai vizsgálatok elsődleges eredményeit. Eszerint – a második dózist követően 15 vagy annál több nap elteltével, a két dózis beadása között négy hetes különbséggel – a vakcina hatékonysága a tünetes COVID-19 megelőzésében 76%-os, míg a súlyos vagy kritikus állapotú betegség, illetve a kórházi kezelés szükségessége ellen 100%-os védelmet nyújt. A vizsgálatok szerint a 65 év feletti csoportban a vakcina hatékonysága 85% volt.

Kapcsolódó
EMA: az AstraZeneca vakcinája biztonságos, de még nem sikerült kizárni az összefüggést két ritka vérrögképződéses állapottal
A két súlyosabb vérrögképződéses állapotot továbbra is vizsgálják a szakemberek.

Márciusban az Egyesült Királyság gyógyszerhatósága (MHRA) és az Európai Unió Gyógyszerügynöksége (EMA) megerősítette, hogy az AstraZeneca vakcina biztonságos, és az általa nyújtott előnyök a koronavírus-járvány legyőzésében messzemenően meghaladják a kockázatait. Friss hír, hogy Németországban jelenleg nem oltják a 60 év alattiakat a vakcinával, mert az oltóanyag és két nagyon ritka vérrögképződéses eset összefüggését még nem sikerült egyértelműen kizárni, az EMA szerint azonban a vakcina adható.

Kapcsolódó
Újra leállították Németországban az AstraZeneca vakcinájának használatát 60 év alattiak esetén
Most ki kell találni, hogy mi legyen azzal a kétmillió némettel, akik már megkapták az első oltást ebből a vakcinából.

Az Európai Unió Gyógyszerügynöksége a napokban elfogadta a korábban hivatalosan COVID-19 Vaccine AstraZeneca néven forgalmazott vakcina új elnevezését, így mostantól az AstraZeneca az Európai Unióban Vaxzevria márkanév alatt forgalmazhatja az oltóanyagát.

A teljes névátállás körülbelül hat hónap múlva várható, de az új márkanév semmilyen változást nem jelent sem magában az oltóanyagban, sem az AstraZeneca politikájában, mely szerint a világjárvány ideje alatt önköltségi áron biztosítja a világ számára a vakcináját.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik