Hosszabb Facebook-posztban értékelte a tegnapi Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa (FKT) találkozóját Karácsony Gergely. Az ülésen a kormány és a főváros egyeztetett, de a felek álláspontja több kérdésben sem közeledett.
Karácsony részletes véleménye az eseményről így kezdődik:
Nehéz másként olvasni a mai FKT eredményét, hogy a kormány megpróbálja gyámság alá helyezni Budapestet. Erről szól, hogy a főváros majd minden kezdeményezését elutasították, cserébe nagyjából azt ajánlották, hogy majd ők fizetik és valósítják meg a fejlesztéseket.
Ezek után Karácsony felsorolja, milyen problémákat lát konkrétan a kormány hozzáállásában:
- az a „vita, hogy kinek a pénze, nem értelmezhető. A kormánynak nincs pénze. A fővárosnak sincs. Az adófizetőknek van. Köztük speciel a budapestiek vannak a legtöbben, hiszen itt termelődik meg a magyar GDP 36 százaléka. Vagyis ha bármi megvalósul, azt az adófizetők, benne a budapestiek fizetik. Miként a magyar kormány nem egyenlő Magyarországgal, úgy az adófizetők pénzével sem bánhat úgy, mintha az övé lenne.”
- azt is írta Karácsony, hogy érti „a politikai szándékot a gyámság alá helyezéssel. Próbálják csökkenteni az ellenzéki önkormányzatok mozgásterét, a cselekvőképességünket, hogy aztán ujjal mutogathassanak és mantrázhassák: al-kal-mat-la-nok. A gond ezzel az, hogy valójában az önkormányzatiságot, mint olyat támadják. Az pedig volt már Budapesten, hogy gyámság alá vették a városvezetést, pont ez ellen szavazott a budapestiek többsége egy éve.”
- szerinte „ebben a városban azt kell megvalósítani és úgy, amit és ahogyan a budapestiek akarnak. Erről is szólt a tavalyi választás. Hogy beton helyett zöldet és hogy presztízsberuházások helyett élhető várost. Én erre kaptam mandátumot, és ettől nem tágítok.”
Végül így összegez:
Úgy állunk hát, hogy a Fidesz-frakció kezdeményezésére az FKT-ra vittük a szolidaritási hozzájárulásnak nevezett Budapest-adó csökkentését. Nemet mondtak, saját frakciójukat sem veszik komolyan. Ezzel Budapest nettó befizetőjévé válik az államnak, mintegy 170 milliárdos hiányt kell kezelnünk a járvány, a gazdasági válság és a kormányzati sarc miatt. Erre azt mondtuk, legyen lehetőségünk a válságban is gazdagodó multik átmeneti megadóztatására, azért hogy jobban, többet tudjunk segíteni a bajba jutott embereken és vállalkozásokon és fenntartsuk a város működőképességét. Erre is nemet mondtak. Pedig ők ugyebár megadóztatták a bankokat, és újabban a KATA-s kisvállalkozókat is. Erre azt kértük, hogy engedélyezzék – mert a törvény szerint kormányengedély kell -, hogy nagyon kedvező feltételekkel európai visszatérítendő támogatást vegyünk igénybe az EiB-től. Ezt engedték Tarlósnak, a kormány maga is igénybe vette. Nekünk ezt sem engedik. Mi ez ha nem cinikus büntetőpolitika Budapest ellen?
Ezzel zárja bejegyzését a főpolgármester:
Én továbbra is abban vagyok érdekelt, hogy Budapest fejlődjön, hogy legyen sikló, legyen élhető Nagykörút, zöld rakpart, több busz és villamos. Ameddig erre van esély, én minden együttműködésre nyitott maradok.
Kiemelt kép: Mohos Márton /24.hu