Csillag István a Klubrádióban, még mielőtt mélyebb elemzésbe kezdett, jelezte: neki Hofi Géza jutott eszébe a kormányfő vasárnapi előadásáról. Az egykori gazdasági miniszter felidézte, hogy amikor a legendás nevettetőt szürkehályoggal operálták, a szemklinikán összefutott egy rajongójával, akinek az első mondata az volt:
Szerinte ez érvényes Orbán Viktor idei évértékelőjére is. A kormányfő a korábbiaktól eltérően, amikor még többé-kevésbé ellenőrizhető adatok alapján „mondta a népmesét”, idén olyan mutatókat emelt ki, amelyek abban a formában, ahogy ő azokat használta, egyetlen statisztikában sem szerepelnek.
A közgazdász, jogász példának hozta a magyarországi vagyoni alapú egyenlőtlenséget. A kormányfő szerint az a legalacsonyabb az egész Európai Unióban, amivel nehéz vitatkozni, mert nincs ilyen mutató. A ház, az autó értékét nem tartják nyilván, a pénzügyi megtakarításokról vannak ugyan statisztikák, de azok meglehetősen bizonytalan bázisra épülnek egész Európában. Az ellenőrizhető jövedelmi statisztikákból viszont éppen az látszik, hogy a legalacsonyabb és a legmagasabb jövedelmű tized közötti különbség „elképesztően” nőtt.
Volt sikeresebb 10 éve az országnak
Arra is kitért, hogy valóban az elmúlt tíz év volt-e a legsikeresebb az utóbbi száz év magyar történetében, külföldi eladósodás nélkül. Szerinte voltak nagyobb növekedési ütemet produkáló időszakok (például a ’68-as gazdasági reform utáni évtizedben, és 1996-2006 között), az elmúlt 100 évben pedig csak a legutóbbi évtizedben kapott Magyarország évi átlagban, a GDP-jéhez mérten 3,5-4 százaléknyi ingyen pénzt az EU-tól.
Csillag István szerint azzal a kijelentéssel is gond van, hogy tavaly döntöttek minden idők legtöbb nagyberuházásáról 1700 milliárd forint értékben. Ez ellenőrizhetetlen, nincs statisztika erről, ezek olyan jellegű adatok, amelyek „úsznak a levegőben”, ha akarjuk igaz, ha akarjuk, nem. Arról, hogy a kormányfő szerint 2019-ben az ország exportrekordot döntött, azt mondta, ez nagyszerű adat, de az elmúlt száz év alapján, nem volt anyi multinacionális cég sem az országban, mint most, márpedig a magas exportadatokat ezek produkálják. Nélkülük
baromi nehéz lenne ilyen népmesei történetekkel előállni.
Csillag István ugyanakkor úgy vélte, a mostani gazdasági teljesítmény a magas szintű korrupció, a szervezett lopás és minden butaság ellenére fennmaradhat. Erre talán az Európai Unió, a NATO és az idetelepült multinacionális cégek jelenthetnek biztonsági garanciát.
Kiemelt kép: YouTube