Nem tudom ki lesz az elnök, szoros lesz. De nem mindegy amúgy?
– mondta cinikusan egy szocialista az MSZP tisztújító kongresszusa előtt. Nem volt egyedül azzal a véleménnyel, hogy bárki legyen is az MSZP elnöke, nem tud már segíteni a leszállóágban levő párton. Nem csak a sorozatban harmadik nagy választási kudarc, hanem a friss közvélemény-kutatások siralmas eredményei is (a Závecz Research mérése szerint már csak 9 százalékon áll a valahai kormánypárt a biztos pártválasztók körében) érezhetően rányomták a bélyegüket a kongresszus hangulatára.
Nem kértek újra Mesterházyból
Majd az idő eldönti, hogy amit most látunk, az már tényleg csak a szocik hattyúdala-e. Abban viszont igaza volt a cinikus MSZP-snek, hogy szoros lett az eredmény:
Az elnöki párharc úgy lett egy az egy elleni küzdelem, hogy a harmadik komolyan vehető jelölt, Kunhalmi Ágnes visszalépett az elnökjelöltségtől, és a választmányi elnöki széket célozta inkább be, amit 100 százalékos szavazati aránnyal meg is nyert – egyedüli indulóként.
A volt budapesti elnök Kunhalmi visszalépése később történt meg, mint arról Ujhelyi István EP-képviselő, volt MSZP-alelnök beszámolt egy Facebook-posztban, de végül megtörtént. Ujhelyi posztja után arról írtunk, hogy ezzel létrejött egy nagy anti-Mesterházy-tengely, ami a kongresszust elnézve majdnem száz százalékos győzelmet is aratott.
Egyedül Ujhelyi bukta el hajszállal – 49 százalékot kapott – az elnökhelyettesi posztot azzal a Szakács Lászlóval szemben, aki Mesterházy Attila kabinetfőnöke volt. Szakács győzelmét valaki azzal indokolta, hogy így kompenzálták a küldöttek Mesterházyt és köreit, mások pedig annak a számlájára írták, hogy az országgyűlési választás előtt Botka László lemondása után Ujhelyi is lemondott alelnökségéről, és ezzel „kiugrott a kampányból.”
Ám Szakácson és az egyik alelnöki posztot elcsípő Szanyi Tiboron kívül más mesterházysta nem került pozícióba, és az elnökségben is többségben lesznek az inkább Tóth Bertalant támogató politikusok.
Mesterházy Attila ugyanis a 2014-es választás utáni lemondása óta hivatalosan háttérbe húzódott a pártban, nem vállalt tisztséget, de nyílt titok volt, hogy a 2018-as választás után vissza akar térni. Korábban csak azért nem, mert nem hitt a választási győzelemben, és nem akart még egy vereséget magára húzni. Viszont azt mindenki tudja, hogy tisztség nélkül is nagy a volt elnök informális hatalma az MSZP-ben: ez meg is mutatkozott abban, hogy lényegében minden párton belüli érdekcsoport összefogott ellene, és még így is 46 százalékot ért el, azaz megmutatta, hogy ő önállóan is tényező, bár ez a győzelemhez kevés volt.
Béke lesz vagy háború?
Tóth Bertalan azzal kezdte elnöki beszédét, hogy érti az eredményt, de ő azokkal is együtt szeretne működni, akik nem rá szavaztak. A tőle pár méterre, az első sorban ülő Mesterházy Attila eközben nem túl vidám arccal a telefonját nyomkodta. Többek között ezt a posztot írta, miközben az új elnök beszélt:
Nos, valószínűleg találhatott volna előnyösebb képet is „az elnökéről”, akiért „a csatasorban” fog harcolni állítólag. Több MSZP-s szerint Mesterházy nem is nyugszik bele egykönnyen a vereségébe, hiába mondja ezt nyilvánosan.
Szakács Laci lényegében Attila meghosszabbított keze, rajta keresztül igyekezhet beleszólni a dolgokba
– mondta egy budapesti MSZP-s, amit mások is így gondolnak. Volt, aki szerint ez elég is Mesterházynak, mások szerint nem fog ennyivel megelégedni.
Mesterházy Attila ugyanis nagyon készült a visszatérésre, korábban sokat emlegette, hogy ő nehéz helyzetből visszahozta már egyszer a pártot, és 30 százalék fölé tornázta a támogatottságukat. Ez igaz is, és sokan el is ismerik a volt elnök vezetési képességeit, de mégse választották újra. Leginkább azért, mert Mesterházy már szinte minden erős emberrel tengelyt akasztott az évek során.
Jó kérdés, hogy Tóth Bertalan képes lesz-e utánozni Mesterházyt, és az új vezetéssel karöltve visszatornászni az MSZP-t erről a történelmi mélypontról. Ennyire rosszul ugyanis legutóbb a rendszerváltás után álltak a szocialisták. És az is kérdés, hogy Mesterházy Attila valóban beáll-e a csatasorba, vagy inkább bomlasztani kezd, hogy aztán utána mondhassa, hogy „na, ugye!”
Tóth Bertalan azzal fejezte be első elnöki beszédét, hogy estére már össze is hívja az országos elnökséget, és elkezdi a párt a felkészülést a két, 2019-es választásra, az önkormányzatira és az európai parlamentire. Mosolyogva azt is hozzátette, hogy egyet biztosra mondhat, feloszlatni nem fogják a pártot az elnökségi ülésen. Pedig nincs ezen sok nevetni való:
És az igazi tét ez, nem a párton belüli bozótharcok, pozíciókért könyöklések. Vagy újra kitalálják ezt a pártot, és vállt, vállnak vetve ezen kezdenek el dolgozni az MSZP-sek, vagy tovább taktikáznak, fúrják egymást, és közben szépen rájuk omlik az egész kóceráj.