Úgy zuhan a színvonal, mintha kötelező lenne neki. Kijöttek a legújabb PISA teszt eredményei. A felmérést háromévente végzik el, matematikai ismeretekből, szövegértésből és természettudományos tárgyakból. A mostani eredmények a 2015-ös felmérés számai.
A magyar diákok a természettudományokban 477 pontot értek el.
- Ez 2012-hez képest 17 pontos romlás.
Szövegértésből 470-et.
- Ez 18 pontos mínusz,
Matematikából pedig szintén 477-et.
- 2012-hez képest változatlan.
Az OECD átlag 493, 493 és 490 pont. Nagyon alatta vagyunk.
Szövegértésből az OECD országok közül Kanada lett az első, Finnország a második és Írország a harmadik, természettudományokban Japán, Észtország és Finnország a sorrend, matematikából pedig Japán, Korea és Svájc.
A hátrányos helyzetű diákok is nagy bajban vannak Magyarországon, az ország pedig több szempontból is a leggyorsabban leszakadó országok közé került.
Ugyanis az OECD kiszámolta, hogy a szociális és kulturális helyzetnek mennyi köze van az elért természettudományos pontszámokhoz. Ezek után egy egységnyi jólét 38 extra pontot jelent, Magyarországon 45-50-et, vagyis a jó körülmények nagyban javítják az elért eredményeket.
A Magyar Idők érezhette a bajt, hétfőn szemléztük tőlük, hogy a negyedik és nyolcadik osztályos magyar diákok 12 százaléka kiváló szinten teljesít matematikából és természettudományos tárgyakból, ugyanakkor viszonylag magas azok aránya is, akik az alacsony szintet sem érték el egy nemzetközi felmérés szerint. Az a TIMSS felmérés volt. A mostani a PISA.
(BBC, OECD)