Nem kötődnek muszlim radikálisokhoz a Terrorelhárítási Központ (TEK) hétvégi akciója során elfogottak – mondta az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke a testület szerdai, zárt ülése után. Azt viszont több képviselő is hangsúlyozta, hogy komoly volt a fenyegetettség.
A TEK kedden közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy hétvégi terrorellenes akciósorozatában sorozatlövő fegyverekkel és robbanóanyagokkal rendelkező csoportot fogtak el. A “TEK által kiemelten védett személyek biztonsága érdekében bevezetett operatív intézkedések során” összesen hat embert vettek őrizetbe – tették hozzá.
Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke elmondta: a szerdai zárt ülésen Hajdu János, a TEK főigazgatója részletes tájékoztatást adott az akcióról. A titoktartási kötelezettség és a nyomozás érdekeinek figyelembevétele mellett annyit lehet elmondani, hogy nem dzsihadisták fogtak el, nem a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet “magyarországi sejtjéről van szó”. Zavaros ideológiával rendelkező radikálisokat fogtak el a TEK emberei – tette hozzá.
Molnár Zsolt mellett Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke, valamint Szél Bernadett LMP-s és Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő is azt mondta, hogy az ügy részletei minősített adatok és még tartanak az elemzések. Ugyanakkor megerősítették, hogy komoly bűncselekményt akadályozott meg a TEK, ezért valamennyien elismerésüket, köszönetüket fejezték ki a TEK-nek.
Mint írtuk, időközben az ügyészség is közölte, szabadlábon védekezik az a négy ember, akit a hétvégén fogott el a Terrorelhárítási Központ. Gasz Péter, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjét helyettesítő ügyész azt mondta, a XI. és XXII. kerületi ügyészség a négy gyanúsított közül egynél tartotta indokoltnak az előzetes letartóztatás elrendelését bizonyítékok eltüntetésének és bűnismétlésnek a veszélye miatt, ám ezt a bíróság nem tartotta megalapozottnak. Az ügyészség fellebbezett a döntés ellen. A négy gyanúsított ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság folytat nyomozást “robbanóanyag felhasználására szolgáló készülék engedély nélküli tartásával elkövetett robbanóanyaggal visszaélés” és lőszerrel visszaélés bűntette miatt.
Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos tagja kiemelte: a TEK akciójával kapcsolatban megjelent hírek nem voltak túlzóak, valószínűsíthetően nagyon komoly bűncselekményt sikerült megakadályozni. Nem a TEK PR-akciójáról van szó, hanem komoly ügyről, egy profi módon kivitelezett elhárítási akcióról. Az abban résztvevőket csak dicséret illeti meg – hangsúlyozta a jobbikos képviselő.
Szél Bernadett LMP-s képviselő is azt mondta, hogy reális veszélyt sikerült elhárítani, és ezzel “nagy szolgálatot tettek Magyarországnak”.
A nemzetbiztonsági bizottság mintegy két és félórás zárt ülésén a Belügyminisztérium és a titkosszolgálatok részletes tájékoztatást adtak a képviselőknek a magyarországi és európai biztonsági helyzetről. A képviselők elmondták: kiemelten foglalkoztak a kedden Törökország által lelőtt orosz harci repülőgép esete nyomán kialakult helyzettel, valamint a november 13-ai párizsi merényletekkel is.
Szél Bernadett, a bizottság LMP-s tagja a török-orosz incidensről szólva azt mondta: segíteni kell a tárgyalásokat, mérsékelni kell a helyzetet, mert a káosz csak a terroristáknak kedvez. A párizsi merényletekkel kapcsolatban pedig kiemelte: megjelent egy új típusú terrorizmus, az ellene folytatott küzdelemhez a különböző titkosszolgálatoknak hatékonyan kell együttműködniük. Szél Bernadett azt mondta: bár “rendkívül rémisztő és nyomasztó” ülésen vannak túl, a magyar helyzetet, köztük a magyar jogszabályokat tekintve úgy látja, “jó kezekben vagyunk”.
Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke azt mondta: pontos, szakszerű, tényekre alapozott tájékoztatást kaptak az európai terrorizmus helyzetéről. Mindezek alapján a képviselő szerint egyértelművé vált, hogy a migráció, az illegális bevándorlás és a terrorizmus “kéz a kézben jár”. Kiemelte: nemcsak a mostani hullám, hanem a hosszú ideje tartó migráció is felel a terrorizmusért. Ezt igazolja, hogy a párizsi merényletek elkövetői között másod-, harmadgenerációs bevándorolók is voltak. A képviselő szerint “nem lett volna robbantás”, ha az Európai Unió és egyes európai politikusok más szinten kezelik a bevándorlás problémáját.
Németh Szilárd felhívta a figyelmet arra is, hogy a párizsi merényletekért felelős terroristák a francia szolgálatok látókörében voltak. A fideszes politikus szerint a szolgálatok teszik a dolgukat, de “vannak felelőtlen politikusok, akik nem figyelnek rájuk”. A magyar kormány viszont odafigyel ezekre a beszámolókra és az emberek véleményére is – emelte ki.
A fideszes képviselő szerint beigazolódott, hogy a kormány és a Fidesz jól döntött, amikor nemzeti konzultációt indított ebben a kérdésben és meghozta azokat az intézkedéseket, amelyekkel “megvédték az országot a beáramló illegális migránsok hadától”.
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke azt mondta: fontos és tanulságos bizottsági ülésen vannak túl. Kiemelte, hogy a BM-től és a szolgálatoktól kapott tájékoztatás alapján sem Magyarországon, sem Budapesten nem nőtt a terrorfenyegetettség. Ezzel együtt úgy fogalmazott: Párizs óta potenciális háborús szintér lett Európa. Egyetlen európai országban sincs teljes biztonság, folyamatos a “versenyfutás”, hogy meg lehessen akadályozni az eseményeket – fogalmazott.
Mindezek alapján úgy véli, hogy indokolt és elkerülhetetlen a szocialisták által ismertetett javaslat, amelyben többek között büntető törvénykönyvi szigorítások szerepelnek. Molnár Zsolt kiemelte: a jelenlegi Btk. alapján nem lehet hatékonyan fellépni azok ellen, akik például propagandatevékenységgel, illetve finanszírozással vesznek részt egy terrorcselekményben. Ezzel együtt indokoltnak tartja az uniós jogszabályok felülvizsgálatát is, továbbá a nemzeti szolgálatok mellett egy közös európai terrorelhárító szerv és egy gyorsreagálású erő felállítását is.