Hároméves átmeneti idő után szeptember 1-jétől kötelezően alkalmazni kell a közétkeztetési rendeletet, amely részeletesen szabályozza a menzákon, valamint a kórházban adható ételek összetételét és elkészítésének szabályait. Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: egészségesebb és a korábbinál változatosabb reggelit, ebédet és uzsonnát kapnak a gyerekek a bölcsődékben, óvodákban, iskolai menzákon. Hozzátette: az új tanévtől már 320 ezer gyerek családjának nem kell fizetnie a közétkeztetésért.
A tavalyi 28, illetve az idei 58 milliárd forint után jövőre már 70 milliárd forintot biztosítanak a költségvetésben a gyermekek díjmentes étkeztetésére. Az államtitkár ismertetése szerint egy kétgyermekes családnak havonta 15-20 ezer forint megtakarítást jelent a szeptembertől bevezetett ingyenes közétkeztetés.
Mindennapos testnevelés, átalakuló szakképzés
A változás az új tanévben, hogy július 1-jétől a nemzetgazdasági tárca fenntartásába kerültek a szakképző intézmények a Kliktől, ez mintegy 300 intézményt jelent, körülbelül 700 telephellyel. Az intézményeket 44 centrumba szervezték, Budapesten öt, a megyékben pedig 1-3 centrumot hoztak létre.
Az új tanévben már teljessé válik a mindennapos testnevelés, folytatódik a pedagógusok béremelése, akik átlagosan 6-10 ezer forint többlettel számolhatnak majd. Folytatódik továbbá a minősítésük is: 2016 elejétől várhatóan 1688-an lépnek a Pedagógus I. kategóriába, 10 550-en a Pedagógus II. fokozatba és háromezren a Mesterpedagógus kategóriába.
Hanesz József, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnöke korábban elmondta: fenntartásukban 2200 intézmény működik, a feladat-ellátási helyek száma pedig 5147. Júliustól a szakképzés leválásával 300 intézmény került el a Kliktől. Az intézményi férőhelyek száma 1,3 millió, a beiratkozó elsősök négyezerrel kevesebben vannak, mint tavaly. Az intézményekben több mint 748 ezer diák tanul. A pedagógusok száma több mint 95 ezer, a szakképzéssel mintegy 25 ezren távoztak, a technikai dolgozók száma pedig mintegy 50 százalékkal csökkent.
A most induló tanév 181 napos, a tanév rendje szerint az őszi szünet 2015. október 26-tól október 30-ig, a téli 2015. december 21-től december 31-ig tart, a tavaszi szünet pedig 2016. március 24-től március 29-ig.
Lesz kompetenciamérés a mostani tanévben is, ezt 2016. május 25-én tartják.