Nagy a valószínűsége annak, hogy mindegyik gyerek megbetegedését ez a vírus okozta a múlt héten a seregélyesi erdei iskolában – mondta a Fejér megyei tisztifőorvos kedden az MTI-nek.
Közös forrásból kaphatták a vírust
Müller Cecília közölte, hogy a helyi mikrobiológiai labor vizsgálata szerint a minták bakteriálisan negatívak voltak. A kórházban további két mintát vettek, azok tenyésztése még folyamatban van.
Jelezte, hogy a vírusra pozitív mintákat további vizsgálatra a pécsi országos referencialaborba is elküldik.
A főorvos szerint a gyerekek gyors, szinte lappangási idő nélküli megbetegedése azt jelzi, hogy valószínűleg közös forrásból kapták meg a vírust.
Müller Cecília hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy hazaengedték a kórházból azokat a gyerekeket, akik ételmérgezés tüneteivel múlt pénteken betegedtek meg egy seregélyesi erdei iskolában. Szombat délelőttig tizennégy gyerek volt a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórházban, közülük hármat aznap hazaengedtek. A megbetegedés hányással járt, csak egy gyereknek volt láza.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal múlt pénteken arról adott tájékoztatást, hogy tizennyolc ötödikes diák betegedett meg a seregélyesi táborban “élelmiszer eredetű megbetegedés” tüneteivel.
Múlt kedden érkezett a huszonhét tagú osztály az erdei iskolába, közülük tizennyolcan lettek rosszul péntekre virradóra.
Zárt közösségekben támad
A Wikipédia szerint a calici fertőzés, a vírust hordozó személyeken keresztül terjed. A kórokozó hasmenés és hányás eredményeként ürül ki a szervezetből, így szennyezett kézzel, tárgyakkal való érintkezés lehet a megbetegedés forrása.
A vírus okozta gyomor és bélbetegségek 30-40 százalékáért, a gasztroenterális járványoknak pedig 75-89 százalékáért a calici vírusok felelősek, amelyek hasmenést, intenzív hányást, esetleg lázat okoznak. A calici fertőzés nagyon gyors lefutású, ezért sokszor nem fordulnak orvoshoz a vírus hordozói, így gyakran nem derül fény a betegséget okozó vírus eredetére. Kortól függetlenül bármely életszakaszban előfordulhat. A calici vírus nagyon gyorsan mutálódik, így akik már átestek a megbetegedésen, azok számára sem jelent hosszú védettséget, ebből adódóan védőoltással nem előzhető meg. Járványok főként a zárt közösségekben, mint például iskolákban, óvodákban gyakoriak.