Orosszal nem kompatibilis
Az ukránok még decemberben szerződtek a Westinghouse nevű céggel. A cél az volt, hogy függetlenítsék magukat az oroszoktól. Az amerikai székhelyű, de a japán Toshiba csoport tulajdonában lévő Westinghouse 2003 óta már szállít fűtőanyagot Ukrajnába, de az ország 15 rektorából csak egyet látott el eddig. Most 13 ukrán reaktorhoz akarnak fűtőanyagot venni a Westinghouse-tól. Igen ám, de Illés Zoltán szerint ez elég nehéz, mert folyamatos gondok vannak ezekkel a fűtőelemekkel. És nem a minőség a baj. Egyszerűen, ha minden orosz, akkor nem megy más a reaktorba. „Olyan ez mintha az Apple gépedet bevinnéd az IBM-hez. Biztos ki tudnak valamit találni, de nem lesz az igazi.”
Csak az atom
Illés szerint Lázár János a semmiről beszél, amikor azt mondja, hogy előre haladott tárgyalásokban van a magyar kormány az Euratommal, és nagyon jó esély van arra, hogy rövid időn belül minden kérdés tisztázódjon. Illés szerint ugyanis az oroszokkal megkötött szerződésben nincs olyan pont, ami engedné, hogy más is szállítson üzemanyagot Paksra. Hiszen az oroszoknak nem csak az építés az üzlet. Legalább ekkora haszon, ha csak ők láthatják el évtizedekre fűtőelemmel az új atomerőművet. De nem csak ezért nem lehet máshonnan hozni az uránt. A Fidesz környezetpolitikusa szerint nem szabad elfelejteni, hogy a kiégett fűtőelemek kitűnő plutónium forrást biztosítanak. „El tudjuk azt képzelni, hogy egy orosz gyártmányú erőműben, tulajdonképpen amerikai atombombához gyártanak plutóniumot? És ebbe az oroszok belemennek? Ugye, nem.”
Fotó: MTI/Marjai János
Soha nem lesz Paks 2
Illés Zoltán szinte biztos benne, hogy nem lesz Paks II és nem csak a fűtőelem miatt. „Minden erőműbe be kell építeni egy olyan speciális héj szerkezetet, ami azt garantálja, hogy ha komoly baleset, robbanás van, akkor is egyben marad az épület. Vagyis nem engedi, hogy ha robbanás van, akkor szétnyíljon az épület és a szennyezés kijusson a reaktorteremből. Ennek a megépítése nem szerepel az oroszokkal kötött szerződésben. Nincs benne az árban. Az oroszok már jelezték, hogy megcsinálják, de nagyjából 4 milliárd euró plusz költségért.”
Az erőmű költségvetése a kormány eredeti bejelentése szerint 10 milliárd euró. Putyin budapesti látogatásakor azonban már 14 milliárd eurós beruházásról beszélt. Ehhez jöhet még hozzá a szerkezet 4 milliárd eurós költsége.
„Az erőművet nem lehet itthon megépíteni úgy, hogy kimarad ez a lépés. Egyszerűen az uniós szabványok nem engedik. Most a fűtőelemek miatt kaszálta el az unió Paks 2-t. A következő lépés a tervezési hiányosságok miatti vétó lesz”.