Belföld

Nem alkotmánysértő a devizahiteles törvény

Az Alkotmánybíróság határozott így, miután elutasította azokat a bírói kezdeményezéseket, amelyek a devizahiteles törvény egyes szakaszai alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kérték.

A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla korábban többek között a K&H, a KDB Bank, a Porsche Bank, és az evoBank ügyében fordult az Alkotmánybírósághoz.

A testület rámutatott: a jogbiztonság nem csupán az egyes normák egyértelműségét követeli meg, de az egyes jogintézmények működésének a kiszámíthatóságát is. A jogalkotó önmagában azzal, hogy az államot a per alpereseként nevesíti, nem preferálja mint peres felet, hanem csupán a fogyasztók érdekeit védő speciális eljárási szabályokat vezet be.

“Nem arról van tehát szó, hogy az állam a hatalmával visszaélve olyan helyzetet teremtett, melyben az ellenérdekű fél hátrányosabb pozícióba kerül a másik félhez képest, hanem arról, hogy a pénzügyi intézményeknek az állammal szemben kellett megindítani a vélelem megdöntésére irányuló peres eljárást” – indokolta döntését az Alkotmánybíróság.

Fidesz: a magyar családok nyertek

A magyar családok nyertek, a bankoknak meg kell kezdeni az elszámolást – kommentálta a Fidesz az Alkotmánybíróság döntését.

Rogán Antal, a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője közleményében azt írta: a bankok időhúzó taktikája elbukott, immár az Ab is kimondta, hogy az alaptörvénnyel összhangban van és nem megkerülhető a bankok elszámoltatásáról szóló törvény végrehajtása.

A magyar családok nyertek, az eddig pereskedő bankoknak is meg kell kezdeni az elszámolást az ügyfeleik felé – írta, rámutatva: miközben más országokban még a tűzoltással vannak elfoglalva, a magyar lakáshitelesek fellélegezhetnek, itthon már rögzített árfolyam van, február 1-jétől indul a forintosítás, valamint a bankok elszámoltatása.

“Az idő igazolta, hogy a magyar parlament bátor és jó döntést hozott, amikor – a bankok és a baloldal heves kirohanásai ellenére – végigvitte a bankok elszámoltatását és a forintosítást megalapozó törvényeket” – olvasható a közleményben, amelyben Rogán Antal jelezte: az elszámoltatással 1000 milliárd forintot kap vissza 1,3 millió magyar család.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik