Belföld

Ebola: Nem kapták el a betegséget a magyarok

Két embert is vizsgáltak, hogy megfertőződtek-e Afrikában. Egyikük maláriás volt, a másiknak semmi baja. 80 magyar él járványsújtotta országokban, de biztonságban. 

Nem merült fel az Ebola-fertőzés gyanúja annál a két magyar állampolgárnál, akik Libériából jöttek haza korábban, ám egyiküket maláriával kezelték a nyugat-afrikai országban – közölte Szabó Enikő helyettes országos tisztifőorvos pénteki budapesti sajtótájékoztatón.

A szakember beszámolt arról, hogy a két magyar már kilenc napja itthon van, tünetmentesek, jól vannak. Szabó Enikő szerint sem esetükben, sem más okból nincs szükség járványügyi intézkedésekre.

A helyettes tisztifőorvos beszámolt arról, hogy egyikük még Libériában maláriával fertőződött meg, de ezt a betegségét azóta kikezelték, és már egészségesen érkezett Magyarországra. Kérdésre elmondta, valószínűleg azért kapta el a maláriát, mert nem szedte a megelőzésre szolgáló gyógyszereket.

A két magyart az őket foglalkoztató cég elővigyázatosságból rendelte haza, és sem a munkakörük, sem az ottani lakhatási körülményeik nem indokolták volna a hazahívásukat. “Olyan körülmények között dolgoztak és éltek, hogy nem is találkoztak ebolás beteggel vagy akár gyanús esettel” – mondta a helyettes tisztifőorvos.

Szabó Enikő kérdésre elmondta, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint mintegy nyolcvan magyar tartózkodik az Ebola-vírussal sújtott nyugat-afrikai országokban, ők azonban olyan helyen élnek és dolgoznak, hogy nem indokolt a hazahívásuk.

A helyettes tisztifőorvos a sajtótájékoztatón a két magyarról nem közölt részleteket, sem azt, hogy melyik cégnél dolgoznak, sem azt, hogy hol laknak. Az MTI úgy tudja, hogy Fejér megyében laknak, egy háztartásban.

Egy Libériából hazatért asszonyról a Blikk korábban azt írta, hogy júniusban küldték egy cég afrikai kirendeltségére dolgozni, de a járvány közbeszólt: a helyzet tarthatatlanná vált, és a vállalat jobbnak látta hazahozni beosztottját. A lap szerint a tatabányai üzemben hamar híre ment a váratlan hazautazásnak, és valóságos pánik tört ki a dolgozók között. Mindenki attól félt, hogy egyszer csak betoppan a kolléga, és megfertőzi őket a halálos kórral.

Korábban az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal közölte, hogy az Ebola-vírus diagnosztikáját az Országos Epidemiológiai Központban és az ott működő Nemzeti Biztonsági Laboratóriumban teljes körűen megoldották. A szakemberek felkészültek a vírus kimutatására, a minta beérkezésétől számított néhány órán belül eredményt adva.

Az Országos Epidemiológiai Központban (OEK) működő Nemzeti Biztonsági Laboratórium (NBL) 2007 óta működik, ez az egyetlen ilyen közegészségügyi-járványügyi célú létesítmény Közép-Európában, hasonló az egész Európai Unióban is csak néhány országban működik. AZ NBL a legmagasabb biztonsági követelményeket (BSL-4 szint) is kielégítő színvonalú, speciális védelmi rendszerekkel biztosítja a legveszélyesebb kórokozók diagnosztikáját, valamint azt, hogy az ezekkel való munkavégzés sem a dolgozókra, sem a környezetre ne jelentsen ártalmat.

Olvasói sztorik