Múlt héten derült ki, hogy a kormány 20-ról 25 százalékra emelné a filmeseknek járó közvetett állami támogatás mértékét. A támogatás hasonló, mint a foci esetében: a cégek felajánlhatnak összegeket, és ezzel az összeggel csökkenthetik társaságiadó-alapjukat. Az így begyűjtött pénz az itthon forgatott filmekbe megy: a gyártók kapják meg a teljes gyártási költségük 20 százalékát, ezt emelnék most 25 százalékra.
Megnéztük a listát, hogy megtudjuk, mely produkciók után járt támogatás 2010 óta, és megdöbbentő összegeket találtunk. Mivel magyar bérmunkával készült, ezért több külföldi film körül jelent meg magyar közpénz. A listát egészen 2013-ig a Die Hard 5 vezette, gyártóit a gyártási költségek alapján 2,4 milliárd forint illette meg. Őt váltotta a Hercules című film, amelynek már 2,8 milliárd forint közvetett állami támogatás járt.
Utánuk következnek az 1 milliárd forintra jogosultak: ilyen a World Without End című film, a The Borgias televíziós filmsorozat, amely a második évada után 1 milliárd forintot, a harmadik évad után újabb 1,1 milliárd forintot kaphatott.
A Dracula című tévésorozat első tíz részére ugyancsak jutott közpénz: nekik 1,1 milliárd forint járt. A listán őket követi a The 47 Ronin című film, amely 852 millió forintra volt jogosult.
- Hercules: 2,8 milliárd forint
- Die Hard 5: 2,4 milliárd forint
- World Without End: 1,1 milliárd forint
- Dracula 1.: 1,1 milliárd forint
- The Borgias 3.: 1,1 milliárd forint
- The Borgisa 2.: 1 milliárd forint
- The 47 Ronin: 852 millió forint
Idén első helyre – eddig – a Strike Back 5 (egyéb filmalkotás) futott be, ennek a produkciónak 600 milliós közvetett állami támogatás jár, a The Fallen (A bukottak) című filmnek 500 millió forint, a Dough (Guba) című filmnek közel 200 millió forint.
Potyognak a milliók Kálomista Gábor körül
Az idei listán Kálomista Gábor kultúroligarcha több szervezettel is szerepel. Egyrészt, a Megafilm Kft.-nek, Kálomista Gábor filmgyártó cégének 54 millió forint jár a Balaton című tévésorozat 6 epizódjáért, a Thália Színház pedig, ahol menedzserigazgató, 16,3 millió forintra jogosult a Kincsem című produkció után (besorolása tévéjáték), további 12 millió forintot pedig a Tanúért kap. Ezek nagy valószínűséggel színházi közvetítések, amelyekre ezek szerint ugyancsak igényelhetik a pénzt.
A fenti összegek tehát 20 százalékos arányt képviseltek a produkció teljes gyártási költségvetésében, ezt emelhetik meg további 5 százalékkal. Az Andy Vajna vezetésével működő Magyar Nemzeti Filmalap az emelést azzal indokolta: “az elmúlt években folyamatosan nőtt a magyarországi forgatási lehetőségek iránti külföldi érdeklődés, amely az adókedvezmény rendszere mellett a kiváló magyar filmes szakembergárdának, az egységesített közterület-foglalási szabályoknak, valamint a gazdag helyszín- és stúdióválasztéknak köszönhető. A filmalap reményei szerint az adókedvezmény emelésnek köszönhetően ismét Magyarország lehet a legvonzóbb filmes úticél, a 25 százalékos kedvezmény ugyanis egyedülálló lenne a régióban.”
Meglepő szereplő a legnagyobb támogatók között
A napi.hu viszont arról ír, hogy a közvetett állami támogatásokra szánt büdzsének a felét már most is Paks adja. Cikkük szerint az elmúlt év folyamán a letéti számlára a Mozgóképről szóló törvény felhatalmazása alapján a Filmalap összesen 9,7 milliárd forint támogatást gyűjtött, ennek bő felét állta 5 milliárdos támogatásával a Paksi Atomerőmű. A letéti számláról idén már elfogyott a pénz legnagyobb része, a június eleji adatok szerint 741 millió forinton állt az egyenleg és mintegy 56 millió forintnyi kifizetési igény állt sorban.
A nol.hu eközben arról ír: a focitámogatások miatt apadtak el a filmesek támogatásai. Miután a TAO-t kiterjesztették sportcélú támogatásokra is, jelentősen visszaestek a cégek filmes ráfordításai. 2012-ben a sportra 40 milliárd, míg filmekre csak hárommilliárd jutott – két évvel korábban a filmes adóigazolások összege meghaladta a hétmilliárdot.
A letéti számlára utalt összegeket egyébént a Magyar Nemzeti Filmalap csak kezeli, de azok felhasználásáról nem rendelkezik, a letéti számláról történő kifizetések a filmirodai elszámolást követően, a filmiroda által jóváhagyott mértékben történik. A letéti számlára történő befizetések ún. first-in first-out rendszerben kerülnek kiosztásra, az épp folyamatban lévő filmirodai elszámolások szerint.