Belföld

Puccsszerűen nyomnák le a torkunkon a paksi bővítést

Az LMP kikelt az ellen, hogy egy ilyen nagy jelentőségű ügyet gyakorlatilag „négy nap alatt nyomnak át a parlamenten”. A Párbeszéd Magyarországért (PM) arra kéri Áder Jánost, hogy ne írja alá a törvényt.

Az LMP felháborítónak tartja, hogy a Fidesz képviselőcsoportjának kezdeményezésére már csütörtökön megtartja a parlament a paksi erőmű bővítéséről szóló megállapodással kapcsolatos javaslat zárószavazását – mondta Szél Bernadett.

Atomreaktorok a világban és nálunk

Amit Paksról tudni kell

A párt társelnöke bírálta, hogy egy ilyen volumenű ügyet “gyakorlatilag négy nap alatt átnyomnak a parlamenten”. Hangsúlyozta, a mai napig nem kapták meg az általuk kért háttéranyagokat, ezért semmifajta érdemi információhoz nem jutottak a döntés előtt.

A törvényjavaslatot január 31-én nyújtotta be Varga Mihály a parlamentnek. Korábban a kormányoldal folyamatosan úgy kommunikált, hogy a szavazást csak február 13-án, a ciklus utolsó ülésnapján tartják – tette szóvá a képviselő, aki jelezte, az LMP-frakció korábban név szerinti szavazást kért az ügyben.

„Puccsszerűen próbálják lenyomni a torkunkon”

A Párbeszéd Magyarországért (PM) Áder János köztársasági elnökhöz fordul azt kérve: ne írja alá a paksi erőmű bővítéséről szóló törvényt – mondta a PM képviseletében Szabó Rebeka csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Az ellenzéki politikus – annak kapcsán, hogy a Fidesz kezdeményezésére már csütörtökön zárószavazást tart a parlament a javaslatról – azt mondta, nemcsak a törvény tartalma, hanem az az eljárás is borzasztó, ahogy megpróbálják “átnyomni” a parlamenten.

Szavai szerint teljesen váratlanul döntött a többség a csütörtöki zárószavazásról, amely eredetileg csak jövő héten lett volna.
A független képviselő szerint “puccsszerűen próbálja a Fidesz lenyomni a parlament és a magyar emberek torkán ezt a borzalmasan veszélyes és káros megállapodást”. Szabó Rebeka megismételte képviselőtársa, Jávor Benedek hétvégi kijelentését, miszerint ezzel “a Fidesz és Orbán Viktor hazaárulást követ el”, teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a magyar emberek véleményét és azt, hogy sorsukról dönthessenek.

Ádertől kérnek segítséget

Jelezte: azon túl, hogy az államfőhöz fordulnak, minden formáját megragadják a tiltakozásnak, ami lehet majd polgári engedetlenség vagy akár valamilyen jogi út. Most egy olyan “harc kezdődik el”, amelynek a végén mindenkinek, aki megszavazza a törvényt, el kell számolnia – hangoztatta Szabó Rebeka.

Moszkvában január 14-én Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodást, ennek keretében két paksi erőműblokk megépítéséről is megállapodtak.

Varga Mihály gazdasági miniszter szerdán jelentette be, hogy sikerült megállapodni szerdán Oroszországgal a paksi atomerőmű-beruházás pénzügyi szerződésének részletkérdéseiről. Eszerint az orosz fél arra vállalt kötelezettséget, hogy 10 milliárd eurós hitelkeretet biztosít a beruházáshoz. 80-20 százalékos felosztásban állapodtak meg, vagyis 20 százalékot kell hozzátennie a költségekhez a magyar félnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik