Az erdészet tulajdonában lévő régi polgári épület a Tanácsköztársaság idején Tormay Cecile írónőnek adott menedéket, akkori tulajdonosa, Huszár Aladár pedig részt vett a város védelmében.
A balassagyarmati vasutasok, polgárok és katonák bátorságának köszönhetően a város a trianoni béke után is Magyarország része maradt. A hősiességre emlékezve, az Országgyűlés 2005-ben a „Legbátrabb Város” („Civitas Fortissima”) címet adományozta a nógrádi településnek.
A kiállítóhely létrehozásáról szóló megállapodást Kiss László, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgatója, Dr. Szakács Zoltán, a helyi Civitas Fortissima Kör elnöke és Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere írta alá. A tervek szerint a Civitas Fortissima Múzeum bemutatja az ország feldarabolása ellen küzdő magyarság törekvéseit, emellett Baráti Huszár Aladár és Tormay Cécile emlékét ápoló kutatóhely is lesz. A megállapodás értelmében Balassagyarmat Város Önkormányzata intézményein, alapítványain keresztül a múzeum működtetésében, a gyűjtemény gyarapításában és szakmai munkájában is közreműködik.