Döntött a kormány a Cigányügyi Egyeztető Tanács létrehozásáról – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön az MTI-vel.
A tárca közleményében emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a tavaly júliusban kezdődött konzultációs sorozat keretében az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) vezetőivel is tárgyalt. A miniszterelnök ezután jelentette be, hogy tervben van egy legfelsőbb szintű cigányügyi egyeztető testület létrehozása.
Kik?
A tanács elnöke a miniszterelnök, társelnöke az ORÖ elnöke, további tagjai az emberi erőforrások minisztere, a belügyminiszter, a nemzetgazdasági miniszter, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár. A tanács legalább negyedévente tart ülést.
Mit?
A testület fő feladata lesz javaslatokat kidolgozni a felzárkózási és cigányügyi politika stratégiai irányaira, illetve felügyelni a végrehajtást. A tanács javaslatot tesz a kormány társadalmi felzárkózási és cigányügyi politikájára, figyelemmel kíséri a kormány és az ORÖ keret-megállapodásában szereplő célok teljesülését, valamint véleményezi a megállapodás végrehajtásában érintett miniszterek és az ORÖ által készített beszámolókat – áll a közleményben.
Miért?
Az Emmi tájékoztatása szerint a Cigányügyi Egyeztető Tanács létrehozásával lehetőség nyílik arra, hogy a kormányzati struktúra legmagasabb szintjén közvetlen párbeszéd alakuljon ki, és az érintett miniszterek és szereplők bevonásával tekintsék át az eddigi intézkedések végrehajtását, és határozzák meg a romák felzárkózásának segítéséhez szükséges további lépéseket.