Szakértői vélemény igazolja, hogy a Semmelweis Egyetem megsértette az eljárási szabályokat, mikor megfosztotta Schmitt Pált doktori címétől – olvasható az origo.hu cikkében. A portál információi szerint az egyetem jogászai peren kívül egyezséggel próbálják elkerülni, hogy a bíróság mondjon ítéletet az ügyben, mert „úgy látják, hogy egy bírósági perben az intézmény mindenképp alulmaradna”.
A Semmelweis Egyetem közleményében azt írja „nem ajánlott peren kívüli egyezséget a volt köztársasági elnöknek” és jelenleg “nem is időszerű a peren kívüli egyezség gondolatával foglalkozni“.
Schmitt 2012. április 13-án az egyetemhez nyújtott be felülbírálati kérelmet a szenátus határozatával szemben, majd május 4-én nyújtott be keresetet a Fővárosi Törvényszékre. Per azonban csak akkor indulhat az ügyben, ha lezárta az egyetem a felülbírálati eljárást. Az intézmény az ügyről pedig csak ezután nyilatkozik – áll a közleményükben.
Schmitt Pál a lemondását bejelentő parlamenti beszédében is jelezte, hogy megtámadja az őt a kisdoktorijától megfosztó döntést, mivel az eljárás szerinte szabálytalan volt. Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium akkori államtitkára bontatlanul küldte vissza a plágiumot feltáró bizottság jelentését. Később azt mondta, hogy ezzel kívánta jelezni, hogy az állam nem dönthet tudományos kérdésekben.
A „visszadobott labda” után az egyetem szenátusa döntött: március 29-én vonta vissza az egykori államfő doktori címét.