Kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetésre is ítélhetik azt az orvost, aki rendkívüli helyzet, szükségállapot esetén nem teljesíti az államilag elrendelt kötelességét – ezt tartalmazza a szlovák kormány által hétfőn jóváhagyott büntetőtörvény-módosítás.
Az orvosok sztrájkjogát is korlátoznák. A kormány a módosításokkal az elmúlt hetek orvossztrájkjára, a tömeges felmondásokra, illetve az ezt követő szükségállapot kihirdetése idején történtekre reagált. December elején ugyanis többorvos, aki kitöltötte felmondását, a szükségállapot, s a felszólítás ellenére sem tért vissza a kórházakba, és nem vette fel a munkát.
A törvény eddig is előírta, hogy az orvosoknak dolgozniuk kell válsághelyzet esetén, mostantól azonban – amennyiben a parlament jóváhagyja a büntetőtörvénykönyv módosítását – már szankcionálhatják is a kötelességüket elmulasztó egészségügyi dolgozókat. Ha valaki válsághelyzetben megtagadja a hatóságok által elrendelt kötelességének teljesítését két év börtönre ítélhető, s ha ezzel a tettével súlyos egészségkárosodást, halált okoz, akár 5 évet is kaphat.
A kormány elrendelheti az orvossztrájk beszüntetését
A kormány az egészségügyi ellátásról szóló törvény módosítását is elfogadta, mely lehetővé teszi, hogy a kormány véget vessen az orvosok sztrájkjának abban az esetben, ha a sztrájk veszélyezteti az emberek egészségét. A javaslat tartalmazza, hogy válsághelyzet esetén az egészségügyi dolgozóknak – amennyiben elrendelik – biztosítaniuk kell az egészségügyi ellátást. Ellenkező esetben az illetékes kamara törölheti az érintett orvost a soraiból, azaz megvonhatják működési engedélyét, ezen felül 3 300 eurós bírságot is kiszabhatnak.
Ivan Uhliarik (KDH) egészségügyi miniszter szerint a javasolt módosítások nem az orvosok megfélemlítését célozza. „Ez mindannyiunk biztonságáért van“ – jelentette ki. Hozzátette, azt szeretné, ha a parlament még az előrehozott választásokig el tudná fogadni a módosításokat.
A Szlovák Orvosi Kamara felszólította Iveta Radičovát, hogy bocsássa tárcaközi egyeztetésre a tervezeteket, hogy az érintettek nyilatkozhassanak róluk. Levelükben azt írták, tiltakoznak az ellen, hogy anélkül kerüljön elfogadásra, hogy a szakma kifejthette volna véleményét.