Belföld

Hoffmann szerint a testnevelés

Az oktatási államtitkár furcsa formáját választotta korábbi ígéretének a beváltására. A mindennapos testnevelés bevezetését – jogszabály, rendelet hiányában – kérésre alapozza. A gesztus nemes, de hatósági szempontból elég nehezen értelmezhetõ.

Hoffmann Rózsa levélben kéri az iskolaigazgatókat arra, hogy valamennyi alsós kisdiák számára biztosítsák a mindennapos testnevelést, sõt „azért, hogy azokon örömmel részt is vegyenek”. Az államtitkár a minden iskolába kiküldött levelében emlékeztet arra, „a kormány egyik alapvetõ nevelési célkitûzése, hogy az iskoláinkban tanuló gyermekek fokozatosan hozzájussanak a mindennapos testnevelés lehetõségéhez”.

Mivel ennek jogszabályi hátterét egyelõre nem dolgozta ki a minisztérium, sajátos formáját választotta, hogy rávegye az iskolákat a fenti cél elérésére.

„Az új, Nemzeti Köznevelésrõl szóló törvény megjelenése elõtt, a most induló 2011/2012-es tanévben az 1-4. évfolyamos tanulók számára, azokon a napokon, amikor délelõtti órarendjükben a testnevelésóra nem szerepel, a délutáni napközi foglalkozás keretében, annak óraszáma, pedagógus-létszámkerete és infrastruktúrája felhasználásával kerülhet sor a többletfoglalkozások megszervezésére. Ennek a korosztálynak országosan mintegy 80%-a veszi igénybe a napközit, ám arra kérjük az intézményvezetõ kollégákat, gondoskodjanak róla, hogy – az igazolt sportolók indokolt elengedését kivéve – valamennyi kisgyerek részt vehessen a délutáni sportfoglalkozásokon, sõt tegyenek azért, hogy azokon örömmel részt is vegyenek” – áll a levélben.

Hogy mi van, ha valaki nem teljesíti a kérést, arra nem tér ki. Mint ahogy arra sem, hogy a napközis tanárok hogy tudnak megfelelni az új kívánalomnak. Szintén nem részletezi a levél, hogy azon gyerekek, akik nem napközisek, kötelezhetõk-e bennmaradni az iskolában a testnevelés miatt.

A mindennapos testnevelés bevezetése, a sportolás eljuttatása minél több gyerekhez természetesen fontos, kívánatos cél. Eddig is azon bukott meg ennek elérése, hogy a feltételek hiányoztak mindehhez. Elõbb azokat (pedagógus, tornaterem) kellene biztosítania az államtitkárságnak, aztán a megfelelõ jogszabályi keretet megalkotni az elképzelés kivitelezéséhez.

Egy levél se nem jogszabály, se nem biztos, hogy elégséges ösztönzõ motiváció a mindennapi testnevelés bevezetésére.

Bardóczy Gábor, a sportért felelõs államtitkárság fõosztályvezetõje az Országgyûlés sport- és turizmusbizottságának július 5-i ülésén jelentette be, hogy jövõ õsztõl bevezetik a kötelezõ mindennapos testnevelést az általános iskolákban, s ennek megvalósítását létesítményfejlesztési programokkal kívánja segíteni a kormány.

A fõosztályvezetõ akkor hozzátette: a kötelezõ mindennapos testnevelés bevezetésérõl a megegyezés már megszületett Czene Attila, sportért felelõs és Hoffmann Rózsa, oktatásért felelõs államtitkár között. Ennek értelmében a 2012/13-as tanévtõl heti három délelõtti és két délutáni testnevelésórát tartanak majd a négy alsó osztályban, míg a felsõ tagozaton az elsõ évben még csak az ötödikeseknél vezetnék be a mindennapos testnevelést.

Közlése szerint 335 olyan alap- és középfokú oktatási intézmény van jelenleg Magyarországon, amely nem rendelkezik sportinfrastruktúrával. A feltételek javítása érdekében a sportért felelõs államtitkárság négy régióban összesen nyolcmilliárd forint értékben ír ki hamarosan létesítményfejlesztési pályázatot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik