A koppenhágai ENSZ klímakonferencia nyitó napjára időzített bejelentés elemzők szerint kulcsfontosságú az Obama-kormányzat számára, mert a szén-dioxidot és öt további gáznemű anyagot veszélyesnek minősítő határozat alapján akkor is be lehet vezetni a kibocsátás csökkentését előíró szabályokat, ha nem sikerül elfogadtatni a jelenleg a Kongresszus előtt fekvő klímavédelmi törvényjavaslatot.
Hétfői tájékoztatóján az EPA közölte: a nagy kibocsátókra vonatkozó emissziós szabályokat már jövő tavasszal hatályba léptetik.
A szövetségi hatóság várhatóan első lépésben az úgynevezett helyhez kötött kibocsátókra (erőművekre, olajfinomítókra és vegyipari üzemekre) vonatkozó előírásokat vezet be, aztán következhetnek a járművek.
A határozat egyértelmű helyzetet teremt: az Egyesült Államok törvénnyel vagy hatósági szabályozással, csökkenteni fogja a szén-dioxidban számolt károsanyag-kibocsátást a koppenhágai konferencia előtt bejelentett mértékben, vagyis 2020-ig 17 százalékkal a 2005-ös szinthez képest.
Üzleti körök csaknem egyöntetű elutasítással fogadták az EPA bejelentését. Az amerikai gyáriparosok szövetsége például azt közölte, hogy a hatóság döntése nyomán „még nehezebb lesz a cégek helyzete, további állások szűnnek majd meg, és emelkedik az energia ára”.
Ökológiai mozgalmak ugyanakkor nagy győzelemként értékelik a döntést.