Belföld

Lemondott az SZDSZ négy ügyvivője

Lemondott posztjáról az SZDSZ négy ügyvivője: Béki Gabriella, Csőzik László, Gulyás József és Léderer András a testület szerdai ülésén. A négy politikus nem értett egyet a Bajnai-kormány támogatásával, de bejelentésükkel megvárták az EP-választást, hogy ne okozzanak zavarokat a párt választási kampányában.

Az ügyvivők lépésüket úgy indokolták: ezt a döntést eredetileg március 30-án, azt követően hozták meg, hogy az SZDSZ ügyvivői testületének többsége támogatta Bajnai Gordon miniszterelnökké választását. “A Bajnai-kormány támogatását akkor is és most is egy több éves folyamat végső állomásaként értékeltük. Küldötteink 2008 tavaszán, bár az ellenzéki pozíciót választották, az elmúlt egy év politikájával az SZDSZ nem válhatott hiteles ellenzéki párttá” – írták a közleményben.

A négy ügyvivő közölte: a bejelentés időpontját azért halasztották a június 7-i európai parlamenti választás utánra, hogy ezzel ne okozzanak zavarokat az SZDSZ választási kampányában. Kijelentették: nem gyengíteni, hanem javítani kívánták a listavezető Szent-Iványi István és az SZDSZ választási esélyeit, ezért is vették ki részüket érdemben a párt vidéki kampányából.

Történelmi kudarcról beszélnek

A távozó ügyvivők kitértek arra is, hogy elhatározásukat megerősítette a június 7-én tartott európai parlamenti választás eredménye, amelyen az SZDSZ mindössze 2,16 százalékos eredményt ért el. “Ilyen történelmi kudarc esetén demokratikus pártokban megszokott eljárás, hogy a vezetők lemondanak posztjukról, felkínálva a párt tagságának tisztújítás és az útkeresés lehetőségét. Vállaljuk a ránk eső részt az SZDSZ kudarcából. Feladatunknak tekintjük továbbra is, hogy a szabadság és szolidaritás értékei érvényesüljenek Magyarországon, ehhez szükséges az önálló liberális alternatíva újraépítése, amiért tenni is kívánunk” – zárta közleményét a négy politikus.

Léderer András véleménye szerint egy ilyen választási eredmény után meg kell adni az SZDSZ tagjainak a lehetőséget arra, hogy eldöntsék, kikre bízzák ezeket a tisztségeket. Kijelentette, Fodor Gábor igen helyesen már megtette ezt a kezdeményezést, amikor felajánlotta, hogy lemond a pártelnöki posztról.

Béki Gabriella arra kérdésre, hogy a jövőben támogatják-e a kormány döntéseit a parlamentben, azt felelte: ezt mindig esetenként ítélik majd meg.

Eörsi vadonatúj arcokat hozna

Az utána távozó Eörsi Mátyás azt mondta, hogy a kilépők “egy erkölcsi piedesztált emeltek maguknak, amiről mindannyian lezuhanunk a végén.” A politikus hozzátette, meglepődött azon, hogy Béki Gabriella és Gulyás József miért nem mondott le parlamenti mandátumáról is. “Talán azért, mert ott pénz van, ezt nem tudom megmondani” – fogalmazott Eörsi Mátyás.
A képviselő elmondta, ő egy olyan javaslattal állt elő, hogy minden ügyvivő és képviselő mondjon le és a listáról, és hozzanak be “vadonatúj arcokat.” “Menjünk el mindannyian a politikából és nézzük meg, hogy a fiatal liberálisok mit tudnak kezdeni” – jelentette ki.

Eörsi Mátyás közölte, ha egy kis párt esetében megindulnak a belső harcok, azok a vég jelei. Kijelentette, rengeteg hibát követtek el, méghozzá együtt, és ő nem tartja szerencsésnek az egyéni menekülési útvonalakat. Hozzátette, testületi döntésekre van szükség, “nem egyéni erkölcsi akciókra.” Ezek között említette a teljes lemondást.

Arra a felvetésre, hogy támogatják-e a jövőben a kormányt, azt mondta: el tudja fogadni azt a kritikát, hogy az SZDSZ-nek már régen ki kellett volna szállnia a kormányzásból és tavaly nyáron egy új választás élére kellet volna állni. A képviselő szerint egyszerű megfutamodás lenne, hogy ha a tevékenységüket nem visszaigazoló választói döntésre most pánikreakcióként “mindent eldobnának.” Annak a véleményének is hangot adott, hogy nem tartaná helyesnek, ha kilépnének a Bajnai-kormány mögül.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik