Belföld

Demszky választási esélyei

Ötödik ciklusára készül Budapest főpolgármestere. Ha esetleg nyerne, akkor is gúzsba kötve tud majd csak kormányozni.

Erőtlen kihívások

Elsőként, 1990-ben, az akkor legnagyobbnak számító fővárosi SZDSZ-frakció, valamint a Fidesz politikai alkuja juttatta a 38 éves Demszky Gábort (egyébként a közmegegyezésnek megfelelően) a főpolgármesteri poszthoz, ám négy év múlva, a módosított választási szabályok alapján, már közvetlenül választották meg a fővárosiak. Azóta érvényes alapszabály, hogy Demszky újrajelölése mellett legalább annyira szól a saját teljesítménye, mint a többi párt tehetetlensége. Egyik pártnak sem volt soha elég négy év arra, hogy egy erős egyéniséget, valódi kihívót építsen fel magának. A Fidesz meg sem próbálkozott ezzel: 1994-ben és 1998-ban is a KDNP-s Latorcai János mögé állt, négy éve a még független Schmitt Pált erősítette, most pedig a szintén független jelöltként induló Tarlós Istvánt támogatja. Eddig leginkább Latorcainak volt esélye a poszt elhódítására: 1994-ben 28,67 százalékkal lett második a 36,21 százalékot szerző Demszky mögött, miközben a kisgazdák külön jelöltet indítottak. (Négy évre rá, már a polgári tábor közös jelöltjeként, jóval egyértelműbb volt Latorcai veresége.) Az MSZP is tizenkét éve szerepelt a legjobban: Baráth Etele 26,01 százalékot szerzett. Rá négy évre a szocialisták már nem kockáztatták meg, hogy az országos kudarc után a fővárost is elveszítsék, így időben visszaléptették Katona Bélát. Legutóbb pedig az MSZP országos és fővárosi vezetése eljátszotta Okos Katica meséjét: indítottak is, meg nem is. A túlplakátozott, de karakteresen meg nem formált Gy. Németh Erzsébet (kampánynevén Zsóka) csak 13,2 százalékig jutott.

Minden korábbinál keményebb csatára számíthat, jobb esetben is csak pirroszi győzelemre készülhet Demszky Gábor. Tekintélye két éve folyamatosan erodálódik, ő maga pedig egyre nehezebben bírja a gyűrődést. Komoly szakmai viták tárgya, hogy az ő, vagy ellenzéki kihívója, Tarlós István plakátarcát retusálták-e jobban. Valahogy most visszájára fordulnak az avatások, átadások, felújítások ünnepinek szánt pillanatai is, amelyek a korábbi kampányidőszakokban oly jól működtek, hogy ellenfelei csak Ollókezűként irigykedtek rá. Ám a villamosok most leállnak, a felújítások egymásra torlódnak, az ünnepség tragédiába torkollik. Új csapata tapasztalatlan, koalíciós partnere szoros kontrollra készül, ha a duó egyáltalán többséget tud majd felmutatni a fővárosi közgyűlésben.

És mégis: két héttel az önkormányzati választások előtt Demszky Gábornak még 50 százaléknál nagyobb esélye volt arra, hogy főpolgármesterként ötödször is újraválasszák. Igaz, még nem tudni, milyen fordulatokat hoz majd a hajrá, milyen árnyékot vethet Demszkyre is a kormányfő hétvégén nyilvánosságra hozott májusi beismerése: „végighazudtunk másfél évet”.


Konszenzussal ismét


A főpolgármester egyébként információink szerint már a választások előtt eldöntötte, hogy újraindul, ám a nyilvános bejelentést megelőzően lezajlott egy 15-20 perces vizit Gyurcsány Ferencnél – szocialista képviselők szerint „kutyafuttában” – a Parlamentben. Ezen a beszélgetésen adta „áldását” a miniszterelnök arra, hogy az MSZP és az SZDSZ közös jelöltje Demszky legyen. A szocialistáknak tavasszal még az volt a hivatalos és a nem hivatalos stratégiája is: „először nyerjük meg a választásokat, utána döntsünk Budapestről”. Ám mire elérkeztek a döntési helyzetig, addigra Demszky már kész tények elé állította őket.

Egy szocialista forrásunk önkritikusan úgy fogalmazott: „az országos politika elszívta a karakteres politikusokat a fővárosból, kevéssé karizmatikus emberek jutnak szerephez a budapesti közgyűlésben, akik tisztességgel teszik a dolgukat, ám arra alkalmatlanok, hogy megnyerjék a főpolgármesteri választást”. Liberális oldalon az elemzés sarkosabb: a szocialistáknak minden posztra van három alkalmatlan jelöltjük is. Mindenesetre a június végi őszödi egyeztetésen már megszületett a megállapodás, hogy a koalíció közösen indítja újra Demszkyt.

Lecsúszóban, de neki áll a zászló

Ezt azonban liberális oldalon is sokan kényszermegoldásnak tekintik. „A legnagyobb probléma, hogy Demszky és az országos vezetőség között nincs érdemi kommunikáció” – fejti ki az egyik szabad demokrata politikus, aki szerint súlyos hiba volt, hogy a párt nem biztosított időben méltó visszavonulási lehetőséget a főpolgármesternek. „Demszky lecsúszóban van, de még mindig neki áll a zászló” – magyarázta a jelölés hátterét, emlékeztetve arra, hogy a következő ciklusban végre megépül néhány olyan beruházás, amely a főpolgármester kitartó lobbizásának köszönhető: a 4-es metró, a csepeli víztisztító és több kulturális invesztíció. Ezzel koronázhatja meg húszéves regnálását Demszky Gábor, aki egyébként a múlt héten be is jelentette, hogy „ez a harc lesz a végső”. Bár ami a remélt avatásokat illeti: a csepeli víztisztítót eredetileg 2009-ben kellett volna átadni (most 2010 a hivatalos határidő), a 4-es metró finanszírozása körül pedig továbbra is sok a homály.

SZDSZ-es körökben azok, akik úgy ítélik meg, hogy idejében és megfelelően felépített önálló jelölttel a Fidesznek minden korábbinál nagyobb esélye lehetett volna a főpolgármesteri poszt elhódítására, az elmúlt héten szinte megkönnyebbülten figyelték a radikalizmus erősödését az ellenzék táborában. „Nem tanultak semmit” – értékelte a fejleményeket egyik forrásunk. A vasárnap nyilvánosságra került miniszterelnöki beszéd nyomán azonban kockázatos lenne megjósolni, hogy az ellenzéki mozgósítás vagy a koalíciós összetartás taktikája bizonyul-e hatékonyabbnak. Mindenesetre, ha a nyár elején a szocialisták még úgy érezték, hogy Demszky a „falhoz állította” őket, az emiatti csalódottság és harag a múlté. Ezt jól mutatják Molnár Gyulának, az MSZP – sokáig lehetséges főpolgármester-jelöltként emlegetett – fővárosi elnökének nyilatkozatai. Ő nemrégiben is még azt mondta: kevesen bíznak abban, hogy Demszky képes még változtatni Budapest dolgain. „Ennek a városnak vezetésre van szüksége, nem királyokra” – jelentette ki például. De amikor a múlt héten arról kérdeztük, „tisztáldozatnak” érzi-e magát a történetben, határozottan lesöpörte a kérdést: „Ugye nem gondolják komolyan, hogy amikor egyesek erőszakhullámmal, soha nem látott méretű tüntetéssorozattal fenyegetőznek a kampány utolsó heteiben, akkor az MSZP majd az SZDSZ-re támad?”


Az MSZP érdeke Demszky győzelme

A szabad demokratáknál ettől függetlenül is úgy látják, ahogy haladunk előre az időben, a szocialistáknak egyre inkább érdekük, hogy Demszkyt megválasszák, mivel a felmérések szerint az MSZP megyei szinten erősen vesztésre áll. A kulcskérdés Budapest, az uniós pénzek áramoltatásának legfontosabb csatornája. Az Europeum Hungary nyáron közzétett tanulmánya szerint a fővárost is magában foglaló központi régió négy operatív programban eddig majdnem annyi közösségi támogatást tudott felhasználni (csaknem 254 milliárd forintot), mint a másik hat együtt. A főváros adja az ország adóbevételeinek nagyjából a 60 százalékát, GDP-jének pedig a 40 százalékát állítja elő. Az Orbán-kormány, vagyis a visszafogott fejlesztési források időszakában is egyértelmű volt, hogy országos kihatásai vannak annak, melyik politikai tábor irányítja a fővárost.


Nem lesz könnyű négy év

Demszkynek azonban akkor sem lesz sétagalopp az elkövetkező négy év, ha nyer. Személyes sikerénél is bizonytalanabb ugyanis, hogy a fővárosi közgyűlésben meglesz-e a koalíciós többség. Különösen érzékeny kérdés, mi történik akkor, ha az ezúttal önálló listával induló MDF válna a mérleg nyelvévé: kitartana-e az egyenlő távolság politikája mellett, készen arra, hogy meghatározott ügyekben egyeztessen a baloldallal, avagy a Fidesszel lépne koalícióra? (Egy másik elméleti lehetőség: mi van akkor, ha ismét bejut a 66 fős közgyűlésbe a legutóbb öt helyet szerző MIÉP, és velük lenne többsége a Fidesznek?)

Éppen eléggé nehezíti persze Demszky helyzetét, hogy a közgyűlés baloldali koalícióján belül a saját pártja kisebbségben van. Liberális körökben attól tartanak, hogy míg 2002-ben 20 százalékot sikerült a pártnak szereznie a közgyűlésben, addig most ez az arány akár meg is feleződhet. A balatonőszödi megállapodás egyik sarkalatos pontja ráadásul az, hogy a városirányítás fejlesztése érdekében a jövőben minden, a fővárosi önkormányzatot érintő fontos döntés előtt a főpolgármester egyeztet az MSZP budapesti elnökével. Ez a kitétel lényegében egy szuperhelyettesi döntési jogosítványt biztosít a szocialistáknak, annak ellenére, hogy ilyen poszt létrehozása nem szerepel a szerződésben.


(További részleteket a Figyelő legfrissebb számában olvashat!)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik