Belföld

Az unió legpesszimistább nemzete vagyunk

Az EU-ban a magyarok a legpesszimistábbak: 55 százalék nyilatkozott pozitívan életéről, míg az összes tagállamban ez az arány 81 százalék - közölte a TNS Hungary ügyvezető igazgatója a Standard Eurobarometer felmérés nemzeti jelentéséről tartott konferecián.

Duránszkai Gábor kiemelte: a korábbi felmérések eredményeihez hasonlóan 2006. tavaszán is a magyarok bíztak a leginkább (70 százalék) az EU intézményeiben, míg az uniós átlag mindössze 48 százalék volt. A magyarok többsége a munkanélküliséget tartja az ország előtt álló legnagyobb problémának, ezt a területet a válaszadók 60 százaléka jelölte, míg az EU-25-ök átlagában ez az arány 49 százalék.

A magyar válaszadók második legfontosabb problémának a gazdasági helyzetet jelölték meg, ezt a területet a válaszadók 43 százaléka emelete ki, szemben az uniós 23 százalékos átlaggal. A terrorizmus problémáját és a bevándorlás kérdését ugyanakkor a magyar válaszadók alig tartották említésre méltónak, mindössze a megkérdezettek 2 százaléka mondta ezeket a területeken problémásnak. A megkérdezettek 52 százaléka tartotta előnyösnek az EU tagságot, és ez alig maradt el a tagországokban mért 54 százalékos szinttől.

Az Európai Unió bővítésének támogatottsága Magyarországon 66-ról 59 százalékra csökkent, de még így is a magyarok támogatják leginkább a további bővítést az uniós átlag 45 százalékával szemben. A konferencián Závecz Tibor, a Szonda Ipsos igazgatója úgy vélekedett, hogy a magyar lakosság belpolitikai szempontok szerint ítéli meg az EU-t.

Az Standard Eurobarometer évente két alkalommal vizsgálja a tagállamok polgárainak véleményét az Európai Unióról, a tavaszi felmérést 25 tagállamban, Romániában, Bulgáriában, Horvátországban, Törökországban és a ciprusi török közösség területén végezték el március 27. és május 1. között. Magyarországon a felmérésre április 4-25. között került sor.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik