Dávid Ibolya: jobboldali átrendeződés
Dávid Ibolya szerint az első forduló óta nem fejeződtek be a párt megpróbáltatásai. „Kevesen elmentek, többen maradtak, és sokan jöttek, akik megértették mit jelent az MDF- mondta. – Tízezrek álltak mellénk a két forduló között”- folytatta. Ezután megköszönte a képviselőknek, akik állták az elmúlt hetek megpróbáltatásait, és megértését fejezte ki azok felé, akik összeroppantak a nyomástól. Megköszönte az MDF támogatóinak a kiállást, és szavazóinak azt ígérte, nem okoz nekik csalódást, ezentúl is a hitelessék és elvszerűség jegyében járnak el.
A jobboldal komoly átrendeződés előtt áll, mint Dávid Ibolya rámutatott: „földindulásszerű változásra kell számítani, amelynek az elindítója az MDF”. Hangsúlyozta: a Fidesz láthatóan bűnbakot akart csinálni a pártból, ám már évekkel ezelőtt elvesztette a választást, barátai ellen fordult, árulókat csinált a politikusokból és önző hatalmi centrumot épített ki, s meghirdette a jobboldali egypártrendszert. „Az MDF az elmúlt négy évben helyes politikát követett – mutatott rá Dávid Ibolya -, kiszámíthatóság jellemezte. A következő négy évben konstruktív és kritikus ellenzék lesz, s azt a célt kívánja elérni, hogy a középosztály nagyobb megbecsülést vívjon ki.”
Három üzenetet említett a pártelnök, így a tisztességes párbeszéd és konszenzus jelenlétét, az örökösödési illeték eltörlését és a korrupció elleni harcot (tiszta kezek hivatalának felállítását), illetve, hogy az MDF építse fel az új jobboldalt, amelyre négy évük van.
„A felmérések szerint a fiatalok 8%- a szimpatizál azzal a korszerű konzervativizmussal, amit az MDF képvisel. Szükségünk van rájuk, és nekik is szükségük van ránk, hogy egy középre húzódó, értékelvű politikát kialakítsunk” – mondta Dávid Ibolya, aki a határon túli magyarokról is beszélt. „Mi nem a határon túli magyarok érzelmeire utazunk, hanem tettünk is értük. A fele szívem mindig velük van, a másik fele a határokon belül. Bízhatnak bennem, és abban, hogy szolgálni fogom az érdekeiket”.
Nyüzsgés a székházban
A kampánycsend feloldását követően nagy volt a nyüzsgés a Parlamenttől 200 méterre lévő, Kossuth téri Parlament Caféban, amelyet az MDF a választások második fordulójánál ezúttal is főhadiszállásául választott. Megérkezett az MDF berkeiből Herényi Károly, Hoch Zoltán, Szabó József, Szőke László alelnök, Szabó József, Csáky András, Viniczai Tibor, Almássy Kornél, Pusztay Erzsébet, Zsigmond Attila, Katona Kálmán, Petkó András, és befutott Boross Péter, volt miniszterelnök.
Az MDF élvonala a második fordulóról
„Meredek koalíciós győzelem várható- fogalmazott a FigyelőNetnek Almássy Kornél alelnök akkor, amikor még nem voltak meg a végleges eredmények. – Az eredmények bebizonyították, hogy nem az MDF-en múlt a jobboldal, a Fidesz győzelme”. Herényi Károly szerint az elmúlt hetek bűnbakkeresése ellenére sem az MDF szavazóin múlt a végeredmény.
„Az eredménybe minden bizonnyal a Fidesz durva bosszúállása is közrejátszott. Koalíciós győzelem születik, akkor új, konzervatív jobboldal építését kell elkezdeni, s az MDF lehet a
biztosíték a jobboldal válságából való kilábalásra”- nyilatkozta Almássy Kornél. A FigyelőNetnek arra a kérdésére, miszerint vonnak-e maguk után a visszalépések bármilyen konzekvenciát, az alelnök úgy válaszolt: akik az elnökség döntését vették figyelembe, azok viselkedtek korrekt módon. Az addigi eredmények tükrében akkor úgy látta, ahol állva maradtak MDF- es jelöltek, ott sem az MSZP-re, vagy a Fideszre szavaztak a választók, hanem ahogy az első fordulóban tették, továbbra is az MDF-jelöltre. Az alelnök egyébként pontosította: összesen 22 MDF-jelölt lépett vissza.
A választásokon való csekély részvételi arány meglepte az MDF-vezetőségét. Hoch Zoltán alelnök és Zsigmond Attila képviselőjelölt és elnökségi tag csalódottságát fejezte ki a FigyelőNet tudósítójának, Herényi Károly szerint viszont kész csoda, hogy ennyien eljöttek.
Herényi Károly úgy nyilatkozott, hogy „az eredmény a Fidesz négy éves politizálásának, és a depressziókampánynak az eredménye”. Herényi szerint az eredményt nem, legfeljebb az arányokat befolyásolta volna a Fideszhez való csatlakozás. „Az elmúlt két hét a bűnbakkeresésről szólt, de nem az MDF szavazóin múlik a kormányváltás-, véli a frakcióvezető. – Amit ígértünk, teljesítettük, a parlamentben bent vagyunk s ezentúl is tudásunk, akaratunk és hitünk szerint fogunk cselekedni. Volt értelme, hogy többen nem léptek vissza és elindultak a második fordulóban is az MDF jelöltjei közül”- nyilatkozta Herényi, aki szerint az alacsonyabb részvétel azt fejezi ki, hogy a választók csalódtak a politikában. Szerinte az utóbbi két hét az újkori demokrácia szempontjából a legszégyenteljesebb időszak volt.
Zsigmond Attilát váratlanul érte az a tény, hogy nem sikerült a pártoknak aktivizálni a választókat. „Az MDF már az első fordulóban elérte célját, megszerezte az 5 százalékot, – mondta – ám a választásokon való minél nagyobb részvételre a párt is törekedett annak érdekében, hogy minél nagyobb legitimitású választás szülessen.
„Az elmúlt 2 hét egy demokrata számára szívszorító időszak volt” – értékelte a két választás közötti időszak eseményeit Zsigmond Attila. A FigyelőNetnek a visszalépésekre vonatkozó kérdésére a következőképpen reagált: „Az MDF- jelöltek úgy léptek vissza, hogy nem mondták meg kinek az érdekében lépnek vissza, ami pedig nem a párt által hirdetett „felnőtt politikára” vall. A visszalépésekkel azt is jelzik – fogalmazott az elnökségi tag -, hogy nem akarnak részt venni a második fordulóban”. Zsigmond szerint a visszalépéseket mindenképpen értékelni fogják a későbbiekben, ugyanis a következő kampányban az MDF nem akar olyanokkal együttműködni, akik elálltak a megmérettetéstől. Az elmúlt két hetet a süketek párbeszédeként értékelte Zsigmond Attila, ugyanis szerinte értékelhető válasz helyett súlyos üzenetek érkeztek.
Hoch Zoltán elnök kifejtette, hogy konzervatív értékekhez fognak ragaszkodni az ellenzéki szerepben, s az ország szempontjából jó döntések meghozatalát fogják támogatni. Arra a kérdésre, hogy ellenzéki szerepre készülnek-e, Hoch Zoltán nem adott határozott választ. Azt viszont kijelentette, hogy a konzervatívoknak drukkolnak, és nem értenek egyet egy második Gyurcsány- kormány megalakulásával. Ha ők alkotnák a mérleg nyelvét, akkor nem fogják támogatni sem az MSZP-t, sem az SZDSZ-t – tette hozzá. A mai estétől azt várja, hogy kialakulhat a parlament végső összetétele. Ám el tudja képzelni a Fidesz támogatását akár belülről, akár kívülről, amennyiben összefésülhető a programjuk. A FigyelőNetnek arra a kérdésére, mennyiben volt érezhető az MDF exelnökeinek a jobboldal összefogását hirdető kampányolása, Hoch Zoltán határozottan kijelentette: nem érzékeltek ilyet. Mint hozzátette: ők csak egy küldetést teljesítettek.
Az eredmények tudatában
„Csak így tovább” – ez volt arra a – rózsaszín és fehér mignonokkal teli dobozt színesítő – marcipánra írva, amit Dávid Ibolya sajtótájékoztatóját követően osztogattak. Ezúttal nem annyira visszhangzott ünnepeléstől a Parlament Café. Csupán pár pohár bor és korsó sör fogyott el a – viszonylag gyorsan megérkező – eredményekre várva.
Kisebb felzúdulás is csak Orbán Viktor Fidesz pártelnök beszédét követte, amikor arról beszélt, hogy „akik nem képesek összefogni, azok vesztenek”. „Hozzásegítettük a Fideszeseket a veszteséghez”, „felborzoltuk a kedélyeket” – reagált a kijelentésekre pár MDF-szimpatizáns, s „jövő héten kezdjük a párbeszédeket” végszóval búcsúznak el egymástól.
A hűtő is mentes ezúttal a pezsgőktől. Inkább a kávézó előtt gyülekeznek a jelöltek, szimpatizánsok a következő lépéseket fontolgatva.