Választás március 19-én
Szentendrén március 19-én, vasárnap este hétig tartanak majd nyitva az urnák. Városszerte összesen 21 helyen adhatja majd le voksát a város 19 ezer választásra jogosult polgára. A polgármester-választás szabályai szerint a választás egyfordulós, így vasárnap eldől, ki lesz Szentendre első embere: az a jelölt nyer, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja. A szavazásnak egyetlen érvényességi kritériuma van: a választók legalább negyedének el kell mennie. Szombat reggel nulla órától urnazárásig kampánycsend lesz érvényben, ez azonban csak Szentendrére és az ottani indulókra vonatkozik, az országgyűlési választás jelöltjei tehát akkor is kampányolhatnak.
Vasárnap időközi polgármester-választást tartanak a pest megyei Szentendrén. A város vezetője csak fél évre kap megbízatást, az őszi helyhatósági választásokon újra meg kell méretnie magát, ha székében akar maradni. A mostani voksolásra azért van szükség, mert Miakich Gábor, a város szocialista polgármestere 2005. december 31. nappal lemondott posztjáról. Döntését többek között azzal indokolta, hogy a jobboldali többségű képviselőtestülettel folyamatos nézeteltérései voltak. “Ezzel együtt nehezen állítható az, hogy egy, az ország átlagától számtalan tekintetben eltérő Pest megyei körzet politikai preferenciái jól tükröznék az országos közhangulatot. Főképp egy helyi polgármester-választás esetében válnak fontossá személyes, helyi érdekű ügyek, amiket kívülálló nem is érthet. Egy sajátos példával élve Demszky Gábor sokadik megválasztásából is hiba lenne azt a következtetést levonni, hogy az SZDSZ stabilan az élvonalban maradt az elmúlt 16 évben” – véli a politológus.
Két jogász és egy mérnök Szentendréért
A város vezetésére hárman pályáznak: a jogász végzettségű Dietz Ferenc és Drobilisch Erzsébetet, illetve Filó András többdiplomás mérnök.
Dietz Ferenc párton kívüliként indul, több párt és szervezet is felsorakozott azonban mögé: a Fidesz, az MDF, a Fidelitas, a Petőfi Sándor Kulturális Hagyományőrző Egyesület, a KDNP és a Kisgazda Egylet. Értesülések szerint ő az egyik legesélyesebb, legnépszerűbb jelölt. Igazi riválisa Drobilisch, akit a nagyobbik kormánypárt, az MSZP támogat. Szigetmonostor egykori jegyzője Szentendrén él családjával és a helyi önkormányzatnál dolgozik.
Filó András a MIÉP-Jobbik jelöltje, így a két nagy párt támogatásával induló aspiráns mellett neki van a legkevesebb esélye a győzelemre. Dolgozott mint tervező mérnök, illetve beruházó. 1986-óta építési vállalkozó. Emellett van politikai múltja: 1988-ban részt vett az FKGP újraalakításában Szentendrén. 1997-ben pedig időközi önkormányzati választáson az FKGP, KDNP, MDF, FIDESZ-MPP és a MIÉP támogatásával önkormányzati képviselővé választották.
Nem jelzésértékű az eredmény
A FigyelőNet által megkérdezett politológus szerint a szentendrei választások végeredményét a pártok valószínűleg fel fogják majd használni, ténylegesen azonban minimális összefüggés van a polgármester-választás eredménye és aközött, kire fognak voksolni az emberek három hét múlva. „Az önkormányzati választásokkor mindig más szempontok dominálnak: fontosabb a személyes ismertség, kapcsolat, a kötődés a városhoz. A pártkötődés nem kap akkora hangsúlyt, mindig sok a – bár burkoltan vagy nyíltan pártok által támogatott – független jelölt. Ezzel szemben az országgyűlési választásokkor a nagyobb választókörzet miatt mások a preferenciák” – mondta Budai Bernadett.
A Vision Consulting elemzője hozzátette: az eredmény akkor mutathatna valamit, ha valamelyik jelölt nagyon “túlgyőzné” magát, erre azonban a politológus nem lát sok esélyt. „A részvételi arány már inkább jelzésértékű, hiszen a kampányhangulat már most is hat, már most is mobilizál. Az más kérdés, hogy három hét múlva lehet, hogy éppen a sűrű választások miatt Szentendrén kevesebben mennek majd el voksolni” – véli Budai Bernadett.
Ezzel szemben Kumin Ferenc a részvételi adatot sem érzi jelzés értékűnek. “Az időközi választásokra hagyományosan kevesen mennek el. Most általában nagyobb a választói kedv, ami bizonyosan Szentendrén is jobb részvételt eredményez egy átlagos, kampányidőszakon kívüli időközi polgármester-választásnál” – mondta a politológus a FugyelőNetnek. Hozzátette: az eredmény nyilván attól válik érdekessé, hogy korábban itt is szocialista volt az első ember, így az eredmények analóg értelmezése kínálja magát az országgyűlési választásokkal.
Nyugodt kampány
Bár a kisváros nyugodtan készül az időközi választásra – egy nagyobb pártesemény sem dúlta fel a kedélyeket – kétszer is felmerült a választási csalás gyanúja. A Fidesz jelöltje először azt kifogásolta, hogy MSZP-s riválisa egy szórakozóhelyen fiatalokat vendégelt meg, majd pedig azért fordult a választási bizottsághoz, mert plakátjait megrongálták.