Az Alkotmánybíróság első elnöke pénteken annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy az ő jelölését támogatja a köztársasági elnöki tisztségre a Fidesz elnöksége.
Sólyom László elmondta: alkotmánybírói megbízatásához képest az államfői tisztség sokkal személyesebb. Nagyobb szerephez juthatnak morális gesztusok, a magatartás, a példaadás.
Arra a kérdésre, mit folytatna és miben változtatna Göncz Árpádhoz, illetve Mádl Ferenchez képest a köztársasági elnöki székben, Sólyom László hangsúlyozta: mindkettőjüket tiszteli és a jogállam, a jogállami értékek méltó képviselőjének tartja.
Sólyom László elmondta: pénteken délelőtt azzal kereste meg Orbán Viktor, hogy hétfőn a Fidesz frakciója elé terjesztenék, mint államfőjelöltet.
Beleegyeztem, hiszen mióta a Védegylet a képviselők figyelmébe ajánlott, erkölcsi kötelességemnek tartom, hogy ezt az ügyet végigvigyem. A civil szféra jelöltjének tartom magam – fűzte hozzá Sólyom László.
Kérdésre válaszolva elmondta: a köztársaságielnök-választás eredményéről, az esélyekről nem szívesen bocsátkozik találgatásokba. A parlamenti frakciókkal eddig semmifajta egyeztetést nem folytatott, de ha erre felkérik, szívesen találkozik a képviselőkkel.
Nyakó István, az MSZP szóvivője az MTI-nek azt mondta: pártja szerint rossz irány az, ha különböző logókkal látják el az államfőjelölteket. Ha az egyik oldal azt mondja, hogy a mi jelöltünk a civilek jelöltje, akkor a különböző közvélemény-kutatók egybehangzó mérése alapján az MSZP teljes nyugalommal jelenthetné ki, Szili Katalin házelnök az emberek jelöltje – közölte.
A szóvivő emlékeztetett rá: civil szervezeteknek sem jelölési, sem szavazati joga nincs a köztársaságielnök-választás során, az államfőt minimum ötven képviselő jelölheti, és az Országgyűlés tagjai, politikusok szavazhatnak a személyére.