Egy év múlva lép életbe az új uniós vámkódex
Az Európai Unió versenyképessége jelentős mértékben függ attól, hogy sikerül-e hatékonyabbá tenni, modernizálni az EU vámkódexét – mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter, az EU vámkódex modernizációjáról szóló nemzetközi konferencián csütörtökön Budapesten.
Az új Közösségi Vámkódex fő célkitűzése, hogy egyszerűsítse és modernizálja a jelenlegi szabályozást, könnyítse a 25 tagállam számára a közös egységes alkalmazását, illetve vezesse be és helyezze szilárd jogi alapokra a közösségi kockázatkezelést.
Kovács László, az Európai Bizottság adó- és vámügyi biztosa már 2006-ban hatályba kívánja léptetni kívánt új Vámkódexet, ami az 1992-ben elfogadott jelenlegit váltaná fel. Az EU Adózás és Vámunió Főigazgatósága (TAXUD) május végén készít el egy vámkódex változatot, amely az ő jóváhagyása után június végén, július elején kerülhet az EU Tanácsa és az Európa Parlamentje elé.
Az EU-biztos szerint a biztonság garantálása, a terrorizmus elleni küzdelem és az áruhamisítás elleni fellépés kiemelten fontos szempont. A közösségi vámkódex jelentős modernizálása az elektronikus vámrendszer teljes körű kiépítését, a vámeljárások és ellenőrzések gyorsítását és egyszerűsítését is magába foglalja” – emelte ki Kovács László. Radikális változás lesz a vámeljárások számának csökkentése, az áruk nyomon követésének könnyítése, valamint a biztosítékrendszer racionalizálása.
Az új vámkódex meghatározza azt is, hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy a tagállamok számítástechnikai rendszerei kompatibilisek legyenek egymással. Egy egységes, osztott vámportál létrehozása a cél, ami megkönnyíti a kommunikációt a kereskedők és a vámhatóságok között, és gyorsabb információcserét eredményez az európai vámigazgatóságok között.
Fokozni kell az együttműködést az áruhamisítás ellen is: a hamisított termékek forgalma ma már a világkereskedelem 5-7 százalékát teszi ki, és ez óriási károkat okoz az uniónak, munkahelyek elvesztéséhez is vezetve – emlékeztetett Kovács László.
A biztos ezért nagy jelentőséget tulajdonít annak a megállapodásnak, amelyet az EU a közelmúltban kötött Kínával a hamisított áruk kereskedelmének, forgalmának visszaszorítására. Az áruhamisításra berendezkedett cégek ugyanis jelentős számban Kínában telepedtek le.