Belföld

Gyurcsány Ferenc lesz az új kormányfő

Elsöprő győzelmet aratott Gyurcsány Ferenc a szocialisták küldöttgyűlésén, így a milliárdos üzletemberből lett politikus a kormánypártok miniszterelnök-jelöltje. Mádl egyeztetésre hívta a parlamenti pártok vezetőit.

A Magyar Szocialista Párt rendkívüli kongresszusa augusztus 25-én, szerdán este döntött az új miniszterelnök személyéről: a szavazatok jelentős többségét az utóbbi napokban már esélyesnek tartott Gyurcsány Ferenc szerezte meg.

A küldöttgyűlés két jelölt beszédével kezdődött, őket összesen 12 felszólaló követte, hatan (köztük Toller Lászlóval, Vitányi Ivánnal és Botka Lászlóval) Gyurcsány, hatan pedig (élükön Szili Katalinnal, Jánossy Györggyel és Lendvai Ildikóval) Kiss Péter támogatására buzdítva a küldötteket.


Ezután következett a szavazás, melynek végeredményéről Lénárt László, a szavazatszámláló bizottság elnöke számolt be negyed nyolc után: 624 leadott szavazatból 623 volt érvényes, ebből 453 szólt Gyurcsány Ferenc mellett. A bejelentést hatalmas ováció és tapsvihar fogadta.

Két győzelem

Ezt követően emelkedett szólásra Gyurcsány Ferenc. „Fontos győzelem született. Majoros István olimpiai bajnok lett. Neki el kell mennie doppingvizsgálatra, én ezt most kihagynám” – fordult a küldöttekhez és a szavazás eredményének kihirdetése után a küldöttgyűlésre beengedett seregnyi újságíróhoz az MSZP frissen megválasztott miniszterelnök-jelöltje.


Egységben az SZDSZ


Az SZDSZ-frakció egységesen fog szavazni Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt mellett a parlamentben – közölte Kuncze Gábor az MTI-vel szerdán. Arra a kérdésre, teremthet-e feszültséget a koalíción belül az, hogy az MSZP több vezető politikusa Kiss Péter jelölését támogatta, Kuncze Gábor kijelentette: “nem gondolom, most az a feladat, hogy a megválasztott jelölt mögött a koalíciónak fel kell sorakoznia”.


Az utóbbi pár nap viszonylag békés hangulatú vetélkedésére utalva Gyurcsány közölte, „soha senki nem gondolta, hogy bármi előnye származhat abból, ha bántja a másikat”. Majd így folytatta: „szeretném megköszönni, hogy azt gondoltátok, hogy jó vagyok nektek. Nem a leszámolásé lesz a holnapi nap, hanem az együttműködésé. Elképesztőek vagytok, mert megcsináltátok!” – köszönte meg a támogatást a küldötteknek, majd szeretteinek is Gyurcsány. „Szeretném megköszönni mindezt édesanyámnak, aki soha nem gondolta, hogy ide fogok jutni és köszönöm a feleségemnek is, de hát neki ez a dolga.” – mondta Gyurcsány, majd említést tett a jelenlegi kormányfő szerda esti lemondásáról. „Sajnálom, hogy Medgyessy Péter lemondott, így viszont neki köszönhető a világ legrövidebb kormányválsága, mely 117 percig tartott.”

Készen állnak

A jelölt beszédében arra kérte a köztársasági elnököt, hogy minél előbb megkezdhesse munkáját a Gyurcsány-kormány, és arra kérte a szocialista párt elnökét is, hogy minél előbb tájékoztassa Mádl Ferencet arról, hogy a készen állnak a kormányzásra. „Csináljunk egy nagyon jó Magyarországot és egy jó baloldalt, hogy aztán 2006 után tovább folytathassuk a munkát” – e szavakkal zárta beszédét Gyurcsány Ferenc, melyet a küldöttek vastapssal jutalmaztak.


Mádl gyorsan lépett


A köztársasági elnök egyeztetést kezdeményez a parlamenti pártokkal a kormányváltásról – közölte Schillinger Erzsébet, az államfő sajtóirodájának vezetője szerdán az MTI-vel. ” Mádl Ferenc köztársasági elnök az ország stabilitása, a zökkenőmentes kormányváltás érdekében az alkotmányban foglalt jogkörénél fogva haladéktalanul megkezdi a parlamenti pártok vezetőivel az egyeztetést” – mondta.

Az ezt követő sajtótájékoztatón kiderült: a két kormánypárt holnap koalíciós egyeztetést tart, személyi kérdésekről addig nem dönt Gyurcsány. A sajtótájékoztatót követően viszont azt közölte: Kiss Pétert kívánja jelölni kancelláriaminiszterének. A gazdaságpolitikával kapcsolatban stabilitást és kiszámíthatóságot ígér a leendő miniszterelnök, aki céljai közül kiemelte, hogy tartani kell a közel 4 százalékos gazdasági növekedést. 


A küldöttgyűléssel egy időben Medgyessy Péter miniszterelnök hosszas taktikázás után bejelentette: lemond miniszterelnöki posztjáról. (Részletek >> ) Az Alkotmány szerint ebben az esetben megszűnik a kormány megbízatása is. A lemondást követően a köztársasági elnöknek kell jelölnie valakit miniszterelnöknek, aki feltehetően meg fogja kapni az Országgyűlés többségének a támogatását.


Az új miniszterelnök


Gyurcsány Ferenc, hasonlóan Kiss Péterhez, a baloldal saját nevelésű miszterelnök-jelöltje. A Pécsről induló politikus még főiskolásként az egykori KISZ grádicsait járva kezdte karrierjét. Oly sikeresen, hogy 1988-ra a Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságának egyik titkáraként fogalmazhatta meg a Pozsgai Imre nevével fémjelzett reform-kommunista szárnyhoz kapcsolható szervezet-átalakítási javaslatait. 1989-ben a KISZ utolsó kongresszusán azonban a szervezet gyökeres átalakítását, a sokszínű ifjúsági szervezetek hálózatának létrejöttét támogató Gyurcsány látványosan csatát veszt a látszatreformokat képviselő Nagy Imrével szemben.


Milliárdos miniszterelnök

Gyurcsány Ferenc nem tartozik a megélhetési politikusok közé. Üzleti múltjának eredményeként tulajdonában 750 millió forint névértékű Altus Befektetési Rt. részvény van, bár az ügyek vezetésétől miniszteri kinevezésével egy időben visszavonult. A részvénycsomag a társaság jegyzett tőkéjének 100 százalékát képviseli. A részvények becsült piaci értéke mintegy 3,5 milliárd forint. Az Altus Rt. mellett Gyurcsány Ferencnek közvetlen kisebbségi tulajdona van két további társaságban. Az Aldo Kft. ingatlanhasznosítással foglalkozik, az Ark Rt. pedig a Gép- és Technológiaszerelő Rt. jogutódja, és már nem végez érdemi gazdasági-ipari tevékenységet. Mindkét társaság többségi tulajdonosa az Altus Rt.

1990-től Gyurcsány Ferenc látszólag elfordult a politikától, s „polgári” karrierépítésbe kezdett. Némi alkalmazotti tapasztalatszerzést követően 1992-ben 11 millió forintos mecseki házának eladásából származó jövedelméből megalakította a 10 millió forintos jegyzett tőkéjű Altus Befektetési és Vagyonkezelő Rt.-t. (A történethez tartozik, hogy ezzel a tranzakcióval a Gyurcsány-család nem maradt „fedél” nélkül, ugyanis Gyurcsány Ferenc még a KISZ KB titkáraként hozzájutott egy értékes budai tanácsi lakáshoz, melyet természetesen nem adott le, miután a politikai pályát odahagyta.) A vállalatbirodalmát szorgalmasan építő Gyurcsányról évekig csak közeli barátai, üzlettársai tudták, hogy nem adta fel politikai ambícióit. A kilencvenes évek második felében, a Horn-kormány bizalomvesztését, majd a szocialisták választási vereségét követő apátia idején Gyurcsány a Népszabadság hasábjain jelentette meg időről-időre politikai röpiratait, melyekben – többek közt – az angol Munkáspárt talpra állását, bátor irányváltását, s a hosszú konzervatív uralmat követő választási győzelmét állította példaként az MSZP elé.


A szocialisták 2002-es kampányának motorja, királycsinálója és mecénása már egyértelműen Gyurcsány Ferenc, aki előbb csak a háttérből irányított majd váratlan fordulattal miniszteri bársonyszékbe ült. Ezzel párhuzamosan a pártban is aktívabb szerepet vállalt, jelenleg az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei szervezetének elnöke. Egyértelműen sok MSZP-s számára ő az a politikus, aki a következő választáson Orbán Viktor méltó ellenfele lehet.


Búcsú


Medgyessy Péter lemondott és mondott igaztalan szavakat is, amelyeket biztosan meg fog bánni – mondta a küldöttgyűlést követően Juhász Ferenc honvédelmi miniszter majd megköszönte a távozó kormányfőnek az elmúlt két év vitathatatlan sikereit. A lemondásról bővebben itt olvashat.

Mit várhatunk az új kormányfőtől?


Gyurcsány habitusa éles ellentéte Kiss Péternek. Kevéssé eredményes a kamarillapolitikában, nem fekszik annyira jól a pártvezetés köreiben, nem szereti a hosszas taktikázást, sokkal inkább hajlamos a „bili kiborítására”. Ha kell, visszavonul három napra, s egymaga megírja az MSZP választási programját, amit hónapokig nem tudtak megszülni a szakértők. Egyúttal fáradhatatlan szervező, ugyanakkor, hibákran is hajlamos. Ám ezeket vállalja, mondván, ő a tettek embere.


A közgazdász végzettségű, angolul tárgyalóképes, üzletemberi múlttal rendelkező Gyurcsány Ferenc jelölését egyértelműen támogatják a pénz- és tőkepiaci szereplők, s általában az üzleti szféra. Gyurcsánytól a tétován elkezdett gazdaságpolitikai fordulat bátor folytatását várják. Furcsamód a korábban az állami segélyosztogatásra berendezkedett olyan vidéki szocialista bázisok, mint Borsod-Abúj-Zemplén is jobban bíznak most a Tony Blairtől „elcsent” neoliberális szocializmussal kacérkodó Gyurcsány válságmenedzselésében.


 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik