Az ökobusz szerdai bemutatása alkalmából Kovács Barnabás, a társaság ügyvezető igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: az országban elsőként Győrött vezették be a szelektív hulladékgyűjtést. A városlakók külön edényekben helyezhetik el az üveget, az italos műanyagflakont és a papírt. Az induláskor, három évvel ezelőtt még csak 199 tonna hulladékot gyűjtöttek szelektíven, tavaly viszont már megközelítette az 1420 tonnát az elkülönítve gyűjtött műanyagpalack, üveg és papír. A 130 gyűjtőszigeten elhelyezett edények tartalmát ellenőrző válogatás után újrahasznosítással foglalkozó vállalatoknak értékesítik. Az ebből származó bevétel a szelektív gyűjtés költségeit csökkenti.
A város különböző pontjain öt hulladékudvart is építettek, ott térítésmentesen lerakhatják a lakók a lomot, az építési törmeléket, a veszélyes anyagnak számító autógumit, továbbá az akkumulátorokat, ez utóbbiak hulladékmegsemmisítő művekhez kerülnek. A gyűjtőszigeteken és a hulladékudvarokban elhelyezett anyagok mennyiségével csökken a háztartásokból elszállítandó hulladék mennyisége. Ennek révén lehetőség nyílik a szolgáltatás igénybevételének mérséklésére és ezzel összefüggésben a szemétdíj csökkentésére.
Az ügyvezető igazgató szólt arról, hogy az újrahasznosítható anyagok szelektív gyűjtésének kiszélesítése törvényben előírt kötelezettség. Eszerint a lerakókba szállított hulladék lebomló szervesanyag-tartalmát – azaz a komposztálható hulladékot – 2007. július elejéig a jelenlegi értékek felére, 2014 közepéig pedig 35 százalékára kell csökkenteni. Törvény kötelez 2005. július elsejéig a hulladékká vált csomagolóanyagok legalább 50 százalékának újrahasznosítására is.
Ezeknek a követelményeknek kíván eleget tenni a győri, a mosonmagyaróvári és a soproni hulladékgazdálkodási konzorcium, amely Győr-Moson-Sopron megye egész területén és Veszprém megye egy részén szándékozik megteremteni a szelektív gyűjtés feltételeit. A hulladékgazdálkodási rendszer elemeként a tervek szerint megvalósul a komposztálható anyagok külön gyűjtése is. A hulladékgazdálkodási rendszerek révén – amelyeket uniós támogatással akarnak kiépíteni – 480 ezer ember hulladékelhelyezési gondját oldja meg évtizedekre.
A mozgó kiállítás a következő hetekben Győr-Moson-Sopron megye több települését bejárja és tájékoztatja az ott élőket a szelektív hulladékgyűjtési módszerekről, illetve a kezelés környezetkímélő hatásáról.