A bizottság illetékese közölte, hogy április 19-én érkezett a panasz Brüsszelbe arról, hogy Bábolna állami segítségben részesül. Az illetékes nem közölte, hogy a panasz honnan érkezett, sem azt, hogy Bábolna mekkora állami támogatáshoz jut.
A Reuters megemlíti, hogy az állami ellenőrzés alatt álló, csirkehús termelő és kereskedelmi vállalat jelentős veszteségeket szenvedett el, és a túlélés érdekében nagy összegű állami segítségre szorul.
Az Európai Unióhoz május 1-jén csatlakozott Magyarországnak, akárcsak a többi csatlakozó országnak, a belépéstől számított négy hónapon belül listát kell benyújtania az állami támogatásokról, és a listában vázolniuk kell a támogatások jogi meglapozottságát minden egyes esetben. A listát az EU bizottsága közzéteszi.
Az EU-hoz újonnan csatlakozó országok három évi haladékot kaptak arra, hogy az EU szabályaiba ütköző támogatásokat megszüntessék, vagy azokon változtassanak. Súlyos esetben azonban – mint azt az EU illetékese közölte – a bizottság felszólíthatja a tagországot, hogy hamarabb változtasson a gyakorlatán.
A bábolnai gazdaság ellen benyújtott panasz kapcsán az illetékes elmondta, hogy panasztevővel közölték: a bizottság ez ügyben nem jár el még néhány hónapig, addig, amíg a magyar hatóságok be nem nyújtják a listát. “Ellenőrizni fogjuk, vajon ez a támogatás is szerepel-e a listán, továbbá, hogy milyen magyarázatot fűztek ahhoz”- tette hozzá.
Az Európai Unió szigorú és bonyolult szabályokat érvényesít az állami támogatások terén, elejét akarja venni annak, hogy egyes tagországok bizonyos szektoraikat, vállalataikat tisztességtelen piaci előnyökhöz juttassák.