Belföld

2000. 22. szám (plusz)/IPAR . Dagadó vitorlák

Az ipari termelés továbbra is gyorsul: az elso három hónapban 21 százalékos bovülést mértek. Nem csupán a meglévo kapacitások jobb hasznosításáról, hanem új exportkapacitások létrejöttérol is beszélhetünk. Az ipari vállalatok egyre javuló konjunkturális helyzetrol számolnak be. Legnagyobb mértékben a villamosgép- és muszergyártás bovítette termelését és kivitelét, sot számottevoen növelte belföldi értékesítését is. A tavalyi alacsony bázishoz képest leginkább a tartós fogyasztási cikkek és a tovább-felhasználásra szánt termékek exportja gyorsult.

Egy évvel korábban még tíz feldolgozóipari ágazat termelése csökkent az év elején, az idén azonban csupán a koolaj-feldolgozás esett vissza. Folytatódott a textília- és textiláru-gyártás fejlodése is. Tíz százalék körül bovült az építoanyagok és az élelmiszerek termelése, visszaesett azonban a bányászati tevékenység és csupán néhány százalékkal nott az energetikai ágazatok produkciója. Ez utóbbit az magyarázza, hogy az ország energiafelhasználása januárban még 3,4 százalékkal, de februártól már 5-6 százalékkal kevesebb volt a megelozo évinél.

Az építoipari vállalkozások az elso negyedévben növelték termelésüket – részben az alacsony bázisnak, de egyértelmuen a magasabb megrendelésállománynak köszönhetoen is. Legnagyobb mértékben az épületgépészeti szerelés volumene nott, több mint 20 százalékkal. Bár az elso három hónapban több épületet adtak át, mint tavaly ilyenkor, a negyedév második felében a szerzodésállomány 10-15 százalékkal alacsonyabb volt a bázisnál.

BOROSS NORBERT, az Elmu kommunikációs igazgatója. “A villamosenergia-fogyasztás jó barométere az ipari konjunktúrának. Az új ipari létesítményekben már energiatakarékos rendszereket telepítenek, ennek ellenére a hazai áramfogyasztásból még mindig tökéletesen meg lehet állapítani, mekkora fejlodésen ment keresztül a felhasználói réteg. A Budapesten és Pest megyében tevékenykedo Elmu a többi áramszolgáltatónál némileg jobb helyzetben van. Területén az ipari felhasználói üzletágban körülbelül 5 százalékkal bovült a fogyasztás, ami hozzávetoleg 10 százalékos ipari termelési növekedésnek felel meg. A legnagyobb mértékben, csaknem 20 százalékkal, a kiskereskedelmi és a szolgáltatási ágazat által felhasznált áram mennyisége nott. A lakossági kereslet stagnált.”

FOTÓ: ERDEI KATALIN

2000. 22. szám (plusz)/IPAR . Dagadó vitorlák 1

2000. 22. szám (plusz)/IPAR . Dagadó vitorlák 2

2000. 22. szám (plusz)/IPAR . Dagadó vitorlák 3

2000. 22. szám (plusz)/IPAR . Dagadó vitorlák 4

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik