A Napi Gazdaság szerint az átlagnál nagyobb kiadáscsökkenést tervez a kormány a normatív támogatásoknál, a fogyasztói árkiegészítéseknél és a lakástámogatásoknál. A munkaerõ-piaci alap kiadásai 16 százalékkal (55 milliárd forinttal) csökkennek – köszönhetõen a már elfogadott karcsúbb munkanélküli-ellátásoknak, de az egészségbiztosítási alapnál is 5,1 százalékos – 75 milliárd forint – kiadáscsökkentésre készül a kormány. Ez utóbbit elsõsorban a gyógyszerkiadásokon szeretnék megfogni. Az államháztartás alrendszereinek támogatása a számítások szerint – társadalombiztosítási alapok, önkormányzatok – 13,3 százalékkal emelkedne.
Bevételi oldalon konkrétumok nem ismertek, ám egy-egy elejtett mondat érdekes lehet. Orbán egy interjúban sajnálatát fejezte ki, hogy nem lehet negyedik, 25 százaléknál magasabb áfakulcsot bevezetni a luxustermékekre. Ez arra utalhat, hogy a fogyasztás adóztatása napirenden van – a jövedéki adó mellett szóba jöhet a termékdíjak emelése, de akár valamiféle giccsadó mintájára hozott luxustermékadó is – írja a lap.
Ha a lakosság nem akar fogyasztani, nem baj – mondta Orbán, hozzátéve: akkor az államnak azon kell gondolkodnia, hogy a megtakarításokból hogyan lehet bevétele. Elsõ körben nyilván a vagyonadó, ingatlanadó ötlete vetõdhet fel egy ilyen kijelentés kapcsán, ám Orbán csak azt említette meg, lehetõvé kellene tenni, hogy az állampolgárok közvetlenül is vehessenek állampapírokat, ami minden félnek megfelelõ üzletet jelent.
Orbán szerint megszorítások nem lesznek, csak nyolc-tíz évre szóló szerkezetátalakítások. Ennek része az oktatás, az egészségügy, az önkormányzati rendszer és a gazdaságtámogatási rendszer átalakítása. Ezek legkorábban 2013-tól éreztethetik hatásukat. Jövõre jön az átalakítás, idén marad a fûnyíróelv érvényesül. Már az õsszel koordinálható lesz a közszféra karcsúsítása: a kormányfõ szerint egyetlen ember sem dolgozhat felesleges a szektorban, kérdés, ez mit jelent – írja a Napi Gazdaság.
Fájni fog a kormány új csomagja
Egyöntetû vélemény, hogy az eredeti célok teljesítéséhez hozzá kell nyúlni a költségvetés bevételi oldalához is, ezért valakinek biztosan fájni fog a miniszterelnök által a napokban kilátásba helyezett szeptemberi csomag – ezt már a Portfiolio.hu írja. A gazdasági portál szerint a szegényebbek egy magasabb áfakulccsal, a gazdagabbak a szolidaritási adóval veszíthetnek, a dohánylobbi a cigaretta jövedéki adójának emelésével járhat rosszul és a vállalatok sem lehetnek nyugodtak.
A legnagyobb fejtörést az áfaemelés kommunikálása okozhatná a megszorítások ellen küzdõ kormányzatnak, miután a fogyasztási típusú adók emelése leginkább az (szja-változások miatt már eleve elégedetlen) alacsony jövedelemmel rendelkezõ réteget sújtja. Jobban eladható lenne a cigaretta jövedéki adójának emelése, és a bevételi források növelése érdekében szóba kerülhet más termékek (üzemanyag, alkoholtermékek) jövedéki adójának emelése is, vagy az évente 30 milliárd forintos bevételt hozó regisztrációs adó további emelése. A központi költségvetés ugyanis jelentõs összeghez jut a jövedéki adóból, évente 800 milliárd forintnyi forrás származik ebbõl (ami a központi költségvetés teljes bevételének 10 százalékával ér fel).