A kormányfõ szeretné, ha 2012-ben a GDP 70 százaléka alatt lenne az államadósság, amelynek mértéke a ciklus végére már közelebb lenne a 60 százalékhoz. Orbán Viktor a közrádióban azt mondta: a kormány az ország átszervezésének felgyorsításával válaszol az európai gazdasági válságra.
A következõ egy hétben a miniszterelnök arra tesz javaslatot a kabinetnek, a Fidesznek és a KDNP-nek, hogy gyorsítsák fel azokat a terveket, amelyek Magyarország megújítását célozzák, így az oktatás, az egészségügy, az önkormányzati rendszer és a gazdasági támogatási rendszer átszervezését.
Orbán Viktor megismételte a nagyköveti értekezleten általa mondottakat, amelyek szerint “épeszû ember nem állítja szembe a keletet a nyugattal, ez ugyanis egy provinciális megközelítés.
A kormányban csupa épeszû ember ül, nem is teszik ezt” – tette hozzá a miniszterelnök a 180 perc címû mûsorban. A kormányfõt annak kapcsán kérdezték, hogy Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes veszprémi beszédében arról beszélt: elsõ királyunknak sokan mondták, hogy jobb nekünk kelet felé fordulni, hatalmasabb erõk mozdulnak ott meg, õ viszont tudta, a mi jövõnk a nyugati kereszténységben rejlik. István király Nyugat-Európa mellett döntött. Orbán szerint a nyugatot szembeállítani a kelettel provinciális megközelítés, a kommunizmusból maradt itt. Szerinte a globális fejlõdés legizgalmasabb jelensége, hogy új módon kapcsolódik össze kelet és nyugat. Ezen az újfajta kapcsolódáson keresztül kell megtalálni, hogy mi jó az országnak.
Orbán a magyar útról
A kormányfõ szerint az elmúlt hetekben világossá vált, hogy az európai gazdasági válságból nem lesz gyors kilábalás, az európai gazdaság komoly bajban van, éveket vesz igénybe, míg magára talál. Orbán Viktor szerint az európai országok nem tudnak olyan közös gazdaságpolitikát kialakítani, amely segítene csökkenteni a tartozások mértékét. Magyarországnak ezért a saját gazdaságpolitikai útját kell járnia – mondta. Szerinte nem a növekedés megtorpanása a legnagyobb gond, hanem az eladósodás, amit az európai államok nem tudtak megfékezni, arra idén egyedül csak hazánk és Svédország lesz képes.
Látszik, hogy jó néhány tagország már soha nem fogja tudni visszafizetni az adósságát, biztosan lesznek, akik elbuknak, de a saját útját járó Magyarország gyõztesként kerül majd ki a harcból – hangsúlyozta a kormányfõ.
Jó az irány
A magyar növekedés magasabb ma, mint az európai átlag, jó pályán van, nõ a magyar gazdaság – hangsúlyozta a kormányfõ, aki szerint a rövid távú költségvetés kezelését “rutinból” oldja meg a kormány. A lakossági fogyasztás csökkenésérõl szólva a miniszterelnök azt mondta: az országban van munka, a magyar gazdaság jól teljesít, sok családnál több pénz van, mint egy éve. A kormányfõ egyébként úgy vélte, az emberek ma többet takarítanak meg, ezt a pénzt pedig mindenképp érdemes lenne valahogy a gazdaság javára fordítani.
Simor András jegybankelnök nemrégiben nyilvánosságra került, a devizahitelesekrõl szóló kijelentését kommentálva Orbán Viktor azt mondta, ezek a „bankárember” szavai, õk így gondolkodnak, ezért is nem szabad õket a kormány közelébe engedni, ugyanis soha nem fogják megérteni, mit jelent például az, hogy senkit nem szabad az út szélén hagyni. Az biztos, hogy tanulni kell a hibákból, ám ez a bankokra is vonatkozik, nekik is részt kell vállalniuk abból a teherbõl, amelye a devizahiteles konstrukciók ma jelentenek, és éppen ez a veszteségmegosztás lesz az õsz egyik legfontosabb feladata, miközben az otthonvédelmi program is folytatódik, sõt, új elemekkel bõvülhet – tette hozzá.
Elõször tárgyalnak a jövõ évi költségvetésrõl
Mai ülésén tárgyalja elsõ olvasatban a jövõ évi költségvetési törvény tervezetét a kormány. A kabinet tanácskozásán téma lesz a nemzeti köznevelésrõl szóló törvény koncepciója, azaz az új közoktatási törvény tervezete is, valamint az önkormányzati rendszer átalakításával kapcsolatos feladatok. Az MTI-t kormányzati források úgy tájékoztatták, hogy emellett a kormányülés napirendjére kerülnek a bürokráciacsökkentésrõl szóló újabb döntések, valamint a devizahitelesek megsegítésével kapcsolatos további intézkedések, amelyek elsõsorban a Fészekrakó programban részt vevõket érintik.