Nagyvilág

Négyszáznál is többen haltak meg a hajóbalesetben

jangce-folyo(210x140)(1).jpg (Array)
jangce-folyo(210x140)(1).jpg (Array)

11 utast még mindig keresnek.

A kínai Jangce folyón elsüllyedt folyami kirándulóhajó áldozatai közül már 431 holttestét szállították a partra, 11 utas holléte egyelőre még ismeretlen, a túlélők száma 14, jelentette a helyszíni mentők központjának tájékoztatása alapján a kínai állami média vasárnap.

A kínai hagyományoknak megfelelően a tragikus baleset hetedik napján Csienli településen gyászszertartással emlékeztek az elhunytakra. Százak álltak némán három percen át a Jangce folyó partján, miközben hajók kürtje szólt. A kínai központi televízió jótékonysági műsort sugárzott szombat estére tervezett népszerű szórakoztató programja helyett.

A 2200 tonnás, négyszintes, 76 méter hosszú Kelet Csillaga nevű hajó múlt hétfőn süllyedt el a fedélzetén több mint 450 emberrel, vélhetően a rossz időjárási körülmények miatt; a térségben tornádó tombolt. A baleset pontos okát még nem közölték, a hajó kapitányát és fedélzeti főmérnökét kihallgatták és őrizetben tartják.

A kínai miniszterelnök-helyettes személyesen is kifejezte a kormány nevében részvétét a tragédia miatt az elhunytak hozzátartozóinak és ígéretet tett a következmények megfelelő kezelésére.

Mindeközben a családtagok, akiknek nagy része a Hupej tartományi Csienli településre utazott, azt követelték, hogy a központi kormány mondja meg az igazat az elmúlt évtizedek legsúlyosabb kínai hajószerencsétlenségének okairól és körülményeiről. A tények ismertetése mellett a felelősök megnevezésére és megbüntetésére számítanak. Közölték a hajót üzemeltető vállalat vezetőjének bocsánatkérését nem fogadják el.

A több mint száz Nankingból érkezett ingerült hozzátartozó a városi kormányzat Csienlibe utazott képviselőitől például azt kérték, hogy a holttesteket a fennálló jogszabályokkal ellentétben hazaszállíthassák, ám az illetékesek ragaszkodtak ahhoz, hogy azokat helyben hamvasszák el. Az érintettek ugyancsak hiába kérték, hogy biztosítsanak az elhunytak számára temetkezési helyet.

A családtagok ugyanakkor engedélyt kapnak arra, hogy a balesettől távolabb, kisebb csoportokban megemlékezéseket tartsanak. A találkozó végén vita kerekedett, az egyeztetés káoszba torkollott.

A kínai államtanács (kormány) már ígértet tett arra, hogy átfogó nyomozást folytatnak, és rendszeres tájékoztatást adnak és nyilvánosságra hozzák a kiderített információkat. Ennek ellenére a kapcsolódó hírek egyelőre még váratnak magukra, amelyet a polgárügyi minisztérium illetékese azzal magyarázott, hogy a történtek pontos kiderítéséhez, a végső következtetések levonásához több tényezőt kell figyelembe venni, viszonylag bonyolult esetről van szó.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik