Élet-Stílus

A kemény szereket nem szűrik az úszóvébén

A Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) az elmúlt években elhanyagolja a doppingvizsgálatokat. A római világbajnokságon egyáltalán nem terveznek vérminta-ellenőrzéseket, pedig csak így mutathatóak ki a „legnépszerűbb” tiltott szerek.

Német sajtóértesülés szerint egyáltalán nem zajlik vérminta-ellenőrzés a római vizes világbajnokságon. Az ARD német állami televízió arról számolt be, hogy az előző évekhez képest a nullára esett vissza a vérvizsgálat a vb előtt, és a seregszemle alatt sem tervezik azok elvégzését. Így csak a vizeletmintákon végzik el a teszteket.

“Ha ez így van, akkor már-már meg kell dicsérnünk a kerékpársportot – mondta szerdán Fritz Sörgel német professzor. – Így nem lehet lebuktatni a doppingolókat, mivel vérteszt nélkül nem mutathatók ki a legnépszerűbb eljárások, mint a vérátömlesztés vagy az EPO-használat.”

A kemény szereket nem szűrik az úszóvébén 1

A 2003-as barcelonai vizes vébén még 100 vértesztet végeztek el a sportolókon, két évvel később Montrealban, majd 2007-ben Melbourne-ben viszont már egyet sem. Az ARD információi szerint nagyon úgy fest, hogy idén sem változik a helyzet. Ráadásul közvetlenül a vébé előtt, a felkészülési időszakban is folyamatosan csökkent a vizsgálatok száma: 2003-ban még 80 mintát vettek, 2007-ben már egyet sem.

“Ha a versenyen kívüli tesztek nem lennének, akkor tiszta sportról beszélhetnénk. Nem buták az atléták, senki nem kockáztat, a versenyre a tiltott szereket használók már tisztán érkeznek. Ha valaki mégis lebukik, akkor azt csak a saját butaságának köszönheti” – nyilatkozta Harm Beyer, a FINA doppingbizottságának vezetője.

A szervezet főtitkára cáfolta az ARD információit. “A versenyen kívüli teszt a leghatékonyabb fegyverünk” – mondta Cornel Marculescu, majd közölte, hogy a vébé után hozzák nyilvánosságra a pontos számokat a római vizsgálatokról. A főtitkár a vérminta-ellenőrzésekkel kapcsolatban nem akart nyilatkozni. “A FINA érthető okokból nem szeretné, ha egy ilyen nagyszabású rendezvényen az újságok címlapjai doppingoló atlétákkal lennének tele” – Beyer.

A kedden 200 m gyorson a 14-szeres olimpiai bajnok Michael Phelpset legyőző Paul Biedermann megerősítette a hiányos ellenérzésekről szóló híreket. “Nekem is feltűnt, pedig amikor futószalagon jönnek a világcsúcsok, akkor szükséges az erős kontroll” – mondta a 22 éves aranyérmes, aki 400 m-en 6,6, míg 200-on 2,7 másodpercet javított egyéni legjobbján Rómában. A római vb úszóversenyeinek első három napján 15 világrekord született, annyi, mint a 2007-es melbourne-i világbajnokságon összesen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik