Élet-Stílus

Új megvilágításban a Titanic katasztrófája

Nem két, hanem három darabra tört a Titanic az 1912. április 15-re virradó végzetes éjszakán. Ennek következtében sokkal gyorsabban elsüllyedt a jéghegynek ütközött óriási luxushajó, mint azt korábban hitték - állítják amerikai kutatók.

A Massachusetts állambeli Falmouth Woods Hole oceanográfiai intézetében Parks Stevenson, a történelem talán leghíresebb tengeri hajókatasztrófájának kutatója elmondta, hogy a History Channel által szponzorált búvárexpedició az idén augusztusban megtalálta a Titanic hajótestének két darabját, mintegy fél kilométerre a húsz éve felfedezett roncstól. Roger Long hajómérnök elemzése szerint ez azt bizonyítja, hogy a hajóóriás három darabra tört.

Mindkét darab körülbelül 12×30 méter széles. Ezek alkották a hajótörzs középső részét, amelyet a korábbi felfedezők nem találtak az Atlanti-óceán fenekén.

Roger Long hajómérnök elemzése szerint amikor a középső rész leszakadt, addigra már csak a hajó fara úszott a vízen, és minden menekülő ott zsúfolódott össze. Emiatt ez a rész alig öt perccel később alámerült a jeges habokba. Egy másik Titanic-történész, David Brown korábban úgy számolt, hogy az áldozatok haláltusája legalább 20 percig tartott, amíg a roncs teljesen elsüllyedt. Ezek szerint azonban a sors “kegyesebb” volt hozzájuk.


A roncsokat 1985-ben Robert Ballard találta meg Új-Foundlandtől mintegy 600 kilométerre, 4500 méter mélységben. A mostani expedíció munkájáról dokumentumfilm készült, amelyet a History Channel jövő év február 26-án mutat be.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik