Élet-Stílus

Készül a Concorde utódja

Franciaország Japánnal közösen kezdett bele egy olyan új szuperszonikus gép fejlesztésébe, amely a Concorde-ok leállítása után keletkezett űr betöltésére kínál alternatívát.

Természetesen az új modellnek túl kell szárnyalnia híres, illetve az utolsó időszakában már inkább hírhedt elődjét, ezért a célkitűzés egy 300 férőhelyes repülőgép megalkotása, ami képes 6 óra alatt megtenni a Tokió-New York távolságot. A két ország műszaki cégeinek várhatóan évente 1,84 milliárd dollárt kell befektetniük az elkövetkező három év során, jelentette be a japán Kereskedelmi Minisztérium sajtóközleményében. A felek kedden, a Le Bourget-i légiszalonon írták alá az egyezséget, amit szerdán hoztak hivatalosan is nyilvánosságra.

A tervezetben résztvevő cégekkel kapcsolatban francia részről még semmilyen információt nem közöltek, japán oldalról azonban annál bővebb a lista. Élén rögtön egy non-profit konzorcium áll, a Japan Aircraft Development Corp, valamint az állami űrügynökség, a Japán Űrrepülés-kutatási Ügynökség áll, de a résztvevők közt találhatjuk a Mitsubishi Heavy Industries Ltd.-t, a Kawasaki Heavy Industries Ltd.-t, a Fuji Heavy Industries Ltd.-t és az Ishikawajima-Harima Heavy Industries Co.-t.

Az új gép felére csökkentheti a Tokió és New York közötti repülőút időtartamát, míg a 300 férőhely a Concorde kapacitásának háromszorosát jelentené. Miközben egyre nagyobb harc folyik az új generációs utasszállító repülőgépek fejlesztése és alkalmazása körül, a szuperszonikus sugárhajtású géppel Japán egy viszonylag új irányvonalat próbál megvalósítani, miközben egyáltalán nem garantált, hogy birtokában van olyan technológiának, amivel kereskedelmileg is életképessé válik a gép. Mindenesetre, ha sikerül, akkor a japánok a repülőgépgyártás élvonalába ugorhatnak, igaz a végeredményre az előzetes becslések szerint még akár tíz évet is várhatunk.

A két fél – különösen a franciák – tisztában vannak azzal is, hogy a megoldást kell találniuk azokra a nehézségekre melyek már a Concorde-oknál is igen erőteljesen felléptek, mint a sugárhajtómű által keltett zaj és a magas üzemanyag fogyasztás. A japánoknak a minisztérium közleménye szerint a tarsolyukban van az 5,5 machos elméleti sebesség, a hangsebesség több mint ötszörösének elérésére képes hajtómű sikeres tesztelése.

A Concorde 1969-ben kezdte meg pályafutását, ami egészen 2003 októberéig tartott. Sorsát a Charles de Gaulle repülőtérről való felszállás közbeni robbanás pecsételte meg 2000. július 25-én. A balesetben 109 ember vesztette életét. A karcsú, ám rendkívül költséges gép soha nem tudta visszatermelni a belefektetett dollár-milliárdokat, ezért sokan kockázatosnak tartják a japán elképzelést, amin már több mint 3 éve dolgoznak. Az eredeti tervek szerint egy 250 férőhelyes, 1,6 Mach sebességre képes sugárhajtású gépben gondolkoztak, azonban a francia kooperáció jelentős lökést adott az ambícióiknak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik