Élet-Stílus

Munkahelyeiket féltik a szoftverszabadalmaktól az IT cégek

Hiába minden szép szó és ígéret, az IT-cégek többsége attól tart, hogy több ezer munkahely kerülhet veszélybe,ha az Európai Uniót irányító testületek elfogadják a szoftverszabadalmi javaslatot.

Főleg a kis- és középvállalatok tartanak a szoftverszabadalmi javaslat miatt bekövetkező negatív hatásoktól, a legtöbb cég szerint jelentősen drágulni fognak a szoftverek. Éppen ezért az Attac nevű német globalizációellenes szervezet és a Campact online polgári szerveződés közös akciót indított a szoftverszabadalom elfogadása elleni tiltakozásul. A kampány a www.demo.stoppt-softwarepatente.de címen érhető el.

Az újabb tiltakozási hullámot az váltotta ki, hogy kiszivárgott: a tervek szerint idén júliusban az Európa Parlament ismét napirendjére tűzi a szoftverszabadalmi kérdést. Az Emcita szövetség szerint a javaslat elfogadása azt jelentheti, hogy a szoftverek jelentősen drágulnának és ezáltal több kisebb cég nem bírná a versenyt a nagyvállalatokkal és így eltűnnének a piacról.

Az Európai Szabadalmi Hivatal, az EPA a Szabad Információs Infrastruktúrák Létrehozását Követelő Egyesület (Ffii) információi szerint eddig 30 ezer szoftverszabadalmat hagyott jóvá. Az EPA szóvivője, Rainer Osterwalder a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva azonban cáfolta ezt a hírt és kijelentette: az EPA szigorúan betartja az európai jogszabályokat, tiszteletben tartja az európai szoftverszabadalmi ügyekben született bírósági ítéleteket és az Európai Szabadalmi Egyezmény pontjaihoz tartja magát.

A Spiegel német híroldal cikke szerint az Attac és a Campact egy egészen egyedi módját választotta a tiltakozásnak. A weboldalon ugyanis egy olyan, egyre bővülő mozaik látható, amely magába foglalja az akcióhoz csatlakozók miniatűr arcképét. Ez a módszer a ’90-es években jött divatba. Egy speciális szoftver elemzi a színek és a kontrasztértékek alapján az egyes kis képeket, majd kirakja a miniatűr fotókból álló mozaikot. A program ezt az eljárást minden egyes olyan alkalommal megismétli, amikor egy újabb kis kép kerül be a rendszerbe. Minél több miniatűr fotóból áll az összfelvétel, az annál élesebb és részletgazdagabb lesz. A kis képekből létrejött illusztráción egy No ePatents felirat és egy szomorú smiley olvasható ki.

Christoph Bautz, a Campact szóvivője elmondta, hogy az akció – túl a szoftverszabadalmak bevezetése elleni tiltakozáson – jelzés az európai parlamenti képviselőknek, hogy nincsenek egyedül, és igenis álljanak ellen a szoftverfejlesztő konszernek lobbijának. Bautz szerint Európának joga van a szabad szoftverekre, és szüksége van a kis- és középvállalatokra.

A két szervezet képviselői és a tiltakozók július 4-én az addig folyamatosan frissülő óriásplakátot az Európa Parlament előtt fogják előbb kiállítani, majd körbevinni. Mint azt az akciót kitaláló Attac képviseletében Oliver Moldenauer elmondta, egyúttal az ellen is tiltakoznak, hogy Brigitte Zypries német igazságügyi miniszter egész egyszerűen semmibe veszi a német szövetségi parlament, a Bundestag által a szoftverszabadalmak bevezetése ellen meghozott határozatát. Hasonló magatartást tanúsít egyébként az Európa Parlament szoftverszabadalmak bevezetését elítélő határozataival kapcsolatban az Európai Tanács és Európai Bizottság is.

Az akciót az Attac németországi, osztrák, olaszországi és francia társszervezetei, a belga Association Electronique Libre polgári szervezet a Campact, a Chaos Computer Club és a FoeBuD polgári szervezetek és a Bridge Stiftung alapítvány támogatják. S hogy mindez mire lesz elég, az legkésőbb július 6-án dől el.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik