Kapcsolódó linkek
Az amerikai – pontosabban chicagói – születésű, később izlandi állampolgárságot kapó sakkfenomén halálhírét az izlandi RUC rádióadó jelentette be pénteken – írta az MTI.
Az általános vélekedés szerint a Reykjavíkban lejátszott világbajnoki döntő erős befolyással lehetett a helyi törvényhozókra abban, hogy a szigetország befogadja a „törvényen kívüli” sakkfenomént, s állampolgárságot adjon neki.
Kiemelendő, hogy Izland ezzel nagy valószínűséggel megmentette Bobby Fischert
A világ egyik legjobb sakkozója volt (Wikipedia)
Évekig bújkált
Fischer ugyanis 1992-ben szembeszegült azzal a washingtoni tilalmi intézkedéssel, amely a Jugoszláviát sújtó amerikai szankciókból fakadt, és a balkáni országban 3,3 millió dollárért egy parti erejéig ismét sakktáblához ült Szpasszkij ellen, akit megintcsak legyőzött.
A klasszis sakkozó ezt követően már soha nem tért vissza az Egyesült Államokba – ahol az ellene indított bűnvádi eljárást a haláláig nem vonták vissza – hanem eltűnt a hatóságok szeme elől, és bujkálva a világ számos pontján megfordult, többek között Budapesten is élt, majd 2005-ben Izlandon talált új otthonra.
Ezt megelőzően egyébként Japánban kilenc hónapig volt előzetes letartóztatásban, mert visszavont amerikai útlevéllel próbált meg bejutni a távol-keleti országba. 2005 márciusában került szabadlábra.
Nehéz ember volt
Már ebből is kiderül, hogy Bobby Fischer nem csak kivételes sakkozó volt – a legtöbb visszaemlékezésében a világ legjobbjának nevezik -, hanem rendkívül ellentmondásos és nehezen kezelhető ember is, aki több megnyilatkozásával is megdöbbentette a világot.
Zsidó származása ellenére antiszemita nézeteket vallott, több interjújában becsmérelte a zsidókat, s nyíltan tagadta a holokausztot. Emellett verbális harcban állt szülőhazájával, az Egyesült Államokkal is, leginkább annak külpolitikáját támadta, továbbá úgy tartotta, „USA a zsidók ellenőrzése alatt áll”.
Amerika terrorfenyegetettségét „jó hírnek” nevezte, a World Trade Center lerombolása miatt sem ejtett könnyeket (sőt…), valamint George W. Bush amerikai elnök halálát kívánta. Fischert pénteken egy reykjavíki kórházban érte a halál; annak okáról nem érkezett hír.
Magyar volt az apja?!
Kállai Gábor, a Magyar Sakkszövetség társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója, volt szövetségi kapitány – amellett, hogy Fischer Budapesten is élt -, további magyar kapcsolatokat is felsorolt az MTI-nek: „A Fischerről megjelent életrajzi könyvben két volt CIA-ügynökre hivatkozva az olvasható, hogy a sakkzseni apja magyar volt, nevezetesen Neményi Pál, egy külföldön élő fizikus. Erre bizonyíték például, hogy Neményi haláláig anyagilag támogatta Fischer anyját. Szintén magyar vonatkozás, hogy a kilencvenes évek elején az akkor tinédzser Rajcsányi Zita levelezés útján jó barátságba került Fischerrel, s többek között az ő segítségével jött létre 1992-ben a Szpasszkij elleni visszavágó” – nyilatkozta Kállai Gábor.