Sarapova a finálé nagy esélyese
Az orosz játékos a világelső Justine Henin elleni formáját átmentette az elődöntőbe, és különösen az összecsapás első részében volt elemében: rendkívül magabiztosan teniszezett, és pillanatok alatt 5:0-ra elhúzott a közismerten lassan bemelegedő szerb ellenfelétől. Jankovics ugyan ezt követően három játékot megnyert, de a szett Sarapováé lett.
Sarapova nagy formában játszik Melbourne-ben (AFP)
A második játszmában azonnal elvesztette az adogatását a szerb játékos, majd rövid ápolás kért. A folytatásban szemmel láthatóan fájdalmai voltak Jankovicsnak, mozdulni is alig bírt, így Sarapovának nem okozott gondot a mérkőzés megnyerése. Az orosznak 30 nyerő ütése volt, ebből nyolc volt ász.
“5:3-nál, amikor már éppen jöttem fel, elkezdett fájni a hátam. Fel akartam adni a mérkőzést, de ez nem lett volna fair a közönséggel szemben, így hát tovább játszottam” – magyarázta a történteket Jankovics. A padlóról állt fel IvanovicsSarapova döntőbeli ellenfele, Ivanovics pályafutása során másodszor jutott GS-torna fináléjába. Először tavaly Párizsban játszhatott trófeáért, akkor kikapott a belga Justine Henintől. A mostani menetelésével biztossá vált, hogy hétfőtől a világranglista második helyén fog állni.
A játék képe nagyot fordult 0:6, 0:2-es állásnál, és a következő hét gémből hatot megnyert Ivanovics, ezzel természetesen a szettet is. A döntő harmadik játszmában 4:4-ig mind a két teniszező hozta az adogatójátékát, a kilencedik gémben azonban Ivanovics brékelt, majd a saját szerváját hozva megnyerte a már elveszettnek hitt elődöntőt.
Hantuchova csalódottan vette tudomásul a vereséget, annak okát azonban nem csak a saját teljesítményében látta. Szerinte Ivanovic az ő szerváinál, közvetlenül azelőtt, hogy megütötte volna a labdát, a cipőjét a talajhoz dörzsölte, és csoszogásával éles, zavaró hangot adott ki. “Többször játszottunk már egymással, korábban nem vettem észre ilyesmit. Úgy vélem, nem volt sportszerű, amit csinált. Szóltam a bírónak, de nem tett semmit” – méltatlankodott.Reakciójában a szerb kiválóság cáfolta, hogy szándékosan zavarta volna meg ellenfelét: “A szervafogadáshoz mozgatnom kell a lábamat, nem tehetek róla, minden meccsen ezt csinálom. Talán a pálya borítása miatt van a csikorgás, amelyet amúgy a férfi mérkőzéseken is hallani. Láttam, hogy Daniela panaszkodik a bírónál, de talán csak bele akart kapaszkodni valamibe, amin felhúzhatja magát.”
Esélye nem volt Nadalnak
Az első férfi elődöntőben óriási meglepetés született: a torna meglepetésembere, a francia Tsonga simán elverte a második helyen kiemelt Rafael Nadalt. A spanyol klasszis a közel kétórás összecsapáson nem találta a nem rangsorolt ellenfele játékának az ellenszerét, és a három szettben elbukta pályafutása első Australian Open elődöntőjét.
A 22 éves Tsonga – aki pályafutása során először szerepelhet Grand Slam-torna fináléjában – a világelső svájci Roger Federerrel vagy a szerb Novak Djokoviccsal játszik majd a végjátékban.
Hiába küzdött, esélytelen volt (Getty)
“Csodálatos és hihetetlen érzés, ma egyszerűen semmi sem állíthatott meg. Minden labdát keményen megütöttem, és mindegyik be is ment, szóval mit is mondhatnék? A családtagjaim azt mondták, hogy nem szeretnének felébredni ebből az álomból, és egész Franciaország drukkol nekem, úgyhogy a döntőben is igyekszem majd a legjobbamat nyújtani” – mondta a világranglistán 38. győztes, aki alig két óra alatt búcsúztatta a Roland Garros háromszoros bajnokát.
Nadal szokásos sportszerűségével értékelte a meglepően egyoldalú találkozót: “Jól játszottam, ellenfelem viszont elképesztően. Gratulálok neki, hihetetlen röptéket mutatott be. Próbáltam lassítani, gyorsítani, a pályára belépve ütni, a vonal mögül ütni, de ma esélyem sem volt.”Tsonga a harmadik francia, aki bejutott az Australian Open fináléjába, korábban Jean Borotra 1928-ban, Arnaud Clément pedig 2001-ben verekedte el magát odáig – de nyerni csak az 1994-ben elhunyt “muskétás” tudott.
Australian Open, elődöntő
Nők:
Sarapova (orosz, 5.)-Jankovic (szerb, 3.) 6:3, 6:1
Ivanovic (szerb, 4.)-Hantuchova (szlovák, 9.) 0:6, 6:3, 6:4
Férfiak:
Tsonga (francia)-Nadal (spanyol, 2.) 6:2, 6:3, 6:2