Élet-Stílus

A női asztalitenisz csapat ötödik lett Kantonban

Az Európa-bajnok női asztalitenisz-válogatott az egész világbajnokságon nyújtott káprázatos produkciójával szerezte meg az ötödik helyet Kantonban. A helyosztón Tóthék Ausztriát verték 3-0-ra. A férfiak kivívták a bentmaradást.

Szokatlan időpontban, helyi idő szerint 9:30-kor kezdődött a mérkőzés, noha a beígért televíziós közvetítés elmaradt. Egy klasszikusan nagy csatával indult az összecsapás: Tóth Krisztina-Liu Jia.

A magyar ébredt előbb, és 2-0-ás előnyhöz jutott. Az osztrákok kínai játékosa azonban – miután a harmadik szettben meccslabdát hárított – egyenlített. A döntő játszmában 9:9 volt az állás, ezt követően viszont Tóh két zseniális poénnal nyerte az ütközetet.

Li Qianbing és Póta Georgina meccse a magyar versenyző okos, taktikus játékát hozta. Az első szett 11:7, a következő kettő 12:10 Pótának, aki egyre érettebb asztaliteniszező benyomását kelti. A folytatásban Lovas Petra csak egy játszmát engedett át Martina Petznernek.

“Jó lenne, ha nem egyedül lennék az olimpián” (MTI)


Erőn felül teljesítettek

“A közönség kezdetben Liu Jianak drukkolt, ami valahol érthető, hiszen kínai játékosról van szó” – nyilatkozta Tóth Krisztina. “A végén azonban elismertek engem is, és ezért hajoltam meg nekik. Szerintem óriási dolog, hogy a két évvel ezelőtti, brémai világbajnoki hatodik helyhez képest egy helyezéssel jobbat értünk el Kantonban. A pekingi olimpián nagyon jó lenne, ha csapatban is tudnánk játszani, ehhez azonban az kell, hogy Póta Georgina és Lovas Petra is kijusson. Személy szerint nagyon drukkolok nekik, már csak azért is, mert jó lenne, ha nem egyedül kellene képviselnem a sportágat az olimpián.”

“Szakmailag azért is óriási ez az ötödik hely, mert azzal a hátországgal, amellyel mi rendelkezünk, nem itt kellene tartanunk” – értékelte a vb-szereplést Téglás Péter szövetségi kapitány. “Úgy gondolom, hogy az előttünk végzett együttesek közül Kína és Szingapúr külön kategória. Japán ellen jó meccset vívtunk, Hongkong pedig ma már nem annyira erős, csak hát velük nem játszottunk. Kimondhatatlanul büszke vagyok valamennyi játékosomra, akik erőn felül teljesítettek, Tóth Krisztina olyan, mint egy jó bor. 34 éves, de talán soha életében nem játszott még annyira jól, mint az utóbbi három évben, melynek megkoronázása lehetne a pekingi olimpia.”

Póta Georgina és Tóth Krisztina (MTI)

Póta Georgina és Tóth Krisztina (MTI)

“Ahhoz, hogy a csapat kijusson az olimpiára – folytatta a kaitány – jó adag szerencse is kell, hiszen a következő két selejtezőn nagyon sok honosított kínai indul majd. Még csak annyit: szakmailag nem kicsi elégtétel az, hogy a honosításba belevágó európai országok mind mögöttünk végeztek. Tudom, hogy Li Bin személyében nálunk is van egy Kínában született játékos, de egyfelől ő egészen pici kora óta él Magyarországon, másfelől ezt az ötödik helyet úgy értük el, hogy Li Bin csak egy meccset játszott Szingapúr ellen. Abban bízom, hogy a sikert követően lesznek olyan gyermekek odahaza, akik ezt a sportágat választják.”

A férfiak megőrizték tagságukat

A 2010-es csapat-világbajnokságon is az első osztályban szerepelhet a férfi válogatott, miután a 17-20. helyért rendezett mérkőzésen nagy csatában nyert a horvát együttes ellen. A riválisnál többen sérültek voltak, így csak két játékossal álltak ki az ütközetre. Azonban így is csak az utolsó, ötödik összecsapás döntött. A magyarok végül 3-2-re diadalmaskodtak, és közép-európai idő szerint 12:30-tól a svédekkel mérkőznek a 17. helyért.

A horvátok legjobbja, Zoran Primorac már a hét közben hazautazott, mert annyira beteg lett, hogy nem tudott asztalhoz állni. A kínai születésű Tan Rui Wu is megsérült, pénteken pedig Roko Tosic is jelezte: képtelen folytatni a világbajnokságot. Maradt Andrej Gacina és a másodéves ifi Borna Kovac. Ellenük kellett kiharcolni a bennmaradást, s a harc 120 perces idegtépő küzdelmet hozott.

Jakab az első mérkőzésen Gacina ellen 3-1-es vereséggel kezdett. Pázsy Ferenc Kovac elleni csatája döntő szettet és ott 11:7-es magyar diadalt hozott. Ekkor 5 perc szünet következett tekintettel arra, hogy a horvátoknak nem volt harmadik emberük, Zwickl Dániel játék nélkül nyert, Magyarország pedig 2-1-re vezetett összesítésben.

A kissé fáradt Pázsynak a jegyzőkönyvbeírás alapján azonnal asztalhoz kellett állnia és a Gacina elleni találkozóját az ötödik szettben bukta el 11:7-re. 2-2-es mérkőzésállásnál Jakab János és Kovac párharca következett és itt a magyar már semmit sem bízott a véletlenre. 3-0-s diadala azt jelentette, hogy ha nehezen is, de a magyar válogatott 3-2-re legyőzte a horvátokat.

A 2010-es moszkvai csapat-vb első osztályában a kantoni torna legjobb 18 válogatottja szerepelhet, így a svédek elleni mérkőzésnek ebből a szempontból nincs tétje.

Asztalitenisz világbajnokság, Kanton (Kína)

Csapatverseny
Nők, az 5. helyért:
Magyarország-Ausztria 3-0
Tóth Krisztina-Liu Jia 3-2 (8, 9, -11, -4, 9)
Póta Georgina-Li Qianbing 3-0 (7, 10, 10)
Lovas Petra-Martina Petzner 3-1 (8, -8, 5, 5)

Férfiak, a 17-20. helyért:
Magyarország-Horvátország 3-2
Jakab János-Andrej Gacina 1-3 (-10, -8, 8, -6)
Pázsy Ferenc-Borna Kovac 3-2 (10, 10, -9, -6, 7)
Zwickl Dániel játék nélkül győzött 3-0-ra, mert a horvátok nem tudtak beírni játékost a harmadik helyre
Pázsy Ferenc-Andrej Gacina 2-3 (4, -11, -1, 4, -7)
Jakab János-Borna Kovac 3-0 (5, 9, 6)

Elődöntők:
Kína-Hongkong 3-0
Koreai Köztársaság-Japán 3-1

Ajánlott videó

Olvasói sztorik