A zavargások hétfőn, a Kína elleni sikertelen tibeti népfelkelés 49. évfordulóján kezdődtek, amikor a pekingi seregszemle elleni tiltakozó több száz tibeti emigráns megpróbált Indiából Tibetbe eljutni. A helyzet szerdán vált kritikussá, amikor a helyi hatóságok erőszakosan felléptek Lhaszában a demonstrálók ellen, a legfrissebb jelentések szerint az összecsapásoknak eddig 80 áldozata van.
“A bojkott semmit sem oldana meg, épp ellenkezőleg. Csak ártatlan sportolók bűnhődnének általa” – jelentette ki a NOB belga vezetője.
Az olimpiai szervezőbizottság (BOCOG) nem véli úgy, hogy a tibeti helyzet befolyásolná az augusztusi játékokat: “Minden kísérletet visszautasítunk, amely arra irányul, hogy politikai síkra terelődjön az olimpia ügye” – közölte Szun Vej-tö (Sun Weide) BOCOG-szóvivő.
Sebesült férfi Lhásza utcáin (MTI/AP)
A NOB által el nem ismert tibeti olimpiai bizottság első embere, Wango Tethong éles hangvételű levelet küldött Rogge-nak, melyben leszögezi: a NOB és szponzorai elmulasztották emlékeztetni a kínai kormányt arra az ígéretére, mely szerint javít az emberi jogok helyzetén. “Az Önök gyáva hallgatása bátorította fel Pekinget arra, hogy folytassa a tibeti elnyomó politikáját” – tette hozzá.
A világsajtó mindeközben keményen bírálja a kínai vezetést a lhaszai fellépés miatt. A bécsi Der Standard cikkében kifejti, hogy ha Kína túl keményen jár el az ügyben, azzal az olimpia bojkottját kockáztatja. Az olasz Corriere della Sera szerint a pekingi kormánynak el kell döntenie, hogy enged-e a nemzetközi nyomásnak, vagy összevérzi az ötkarikás lobogót. A zürichi Tages-Anzeiger még szigorúbban fogalmaz: “Ha Rogge még most is a hallgatást választja, akkor a NOB elveszti minden szavahihetőségét.”