Míg egyre biztosabbnak látszik, hogy a Postabank hamarosan új életet kezd – hivatalos nyilatkozatok szerint akár egy éven belül privatizálhatják – , addig a “régmúltról”, a Princz-korszakról továbbra sem lehet pontos képet festeni. A Reorg-Apport Rt. legfrissebb bejelentése szerint újabb 5 milliárd forinttal hibádzik a számla.
Emlékezetes, hogy 1998 végén az elhíresült rossz kihelyezéseket és befektetéseket három szervezet – kisebb részben maga a Postabank és a tulajdonát képező Workout Kft., nagyobb hányadában pedig az állam 100 százalékos érdekeltségét képező Reorg-Apport – szívta fel. A Reorg-Apporthoz került állomány értékét az első pillanattól kezdve viták övezték. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt., illetve a Postabank kezdeményezésére elkészült könyvvizsgálói számítások azt mutatták ugyanis, hogy a 115 milliárd forint névértékű portfólió a piacon 41,5 milliárd forintot ér, a Reorg szakemberei azonban már akkor túlságosan optimistának tekintették az értékelést. A vészcsengőt ezután az Állami Számvevőszék nyomta meg 1999 szeptemberében, amikor jelezte, hogy a bank alulkonszolidált. Ennek tükrében a 2000-es állami költségvetésbe már beállítottak 15 milliárd forintot a várható veszteségek fedezésére. A Reorg-Apport mostani bejelentetése szerint, a portfólió “átkottázott” értéke is túlságosan optimista. A piac vélhetően nem lesz olyan bőkezű, miként azt az 1998. december 31-i számítások tükrözték. A Reorg-Apport által felkért könyvvizsgáló, a PricewaterhouseCoopers (PwC) a vagyontárgyak értékét mintegy a 20 milliárd forinttal ítéli kisebbnek a vételi szerződésben szereplő összegnél. A várakozások ellenére nem az ominózus spanyolországi ingatlanok irreális felértékelése miatt keletkezett az újabb tekintélyes méretű rés. Azokat ugyanis jelképes, egyenkénti 1000 forintos áron vette meg a Reorg-Apport, s ezt az összeget vélhetően még a költségekkel terhelve is bőven fedezi a majdani eladási ár. (Az eredetileg megállapított 44 milliárd forinttal szemben egyébként a felülvizsgá- lat eredményeként ugyanaz a könyvvizsgáló már csupán néhány milliárd forintnyi értéket lát az ingatlanokban.) Az eredeti portfólió értékének alapos megnyirbálásában valójában egy eredetileg 23 milliárd forintra értékelt befektetéscsomag a ludas, amelynek reális értékét a PwC 4 milliárd forintra taksálja. A Reorg-Apport eddigi összbevétele egyébként 17 milliárd forint, és az év végéig további 8 milliárd forintot remélnek.
A Postabank követelésbehajtó cége, a Workout Kft. a jelek szerint precízebben feltérképezett csomagot vett a gondozásába. Az eredetileg 30 milliárd forintos névértékű állományt a társaság 11 milliárd forintos piaci értéken vásárolta meg, amelynek fele rögtön az első évben be is folyt az eladásokból és behajtásokból. Így a menedzsment szerint jó esély van arra, hogy 2000 végéig a 11 milliárd fennmaradó része is becsordogáljon a kasszába.
A Postabank számláján így jelenleg 179,5 milliárd forint szerepel – ha a mérleg egyik serpenyőjébe tesszük a konszolidációra fordított 149 milliárd forintot, a kötvények kamataira kifizetett mintegy 12 milliárd forintot, a Reorg-portfólió átminősítéséből eredő közel 20 milliárd forintos veszteséget, a másik tányérba pedig a felszabaduló céltartalékokból az államkasszába visszairányított csaknem 1,5 milliárdot. A kényesebb ízlésűek ehhez még hozzátehetik azt a 63,3 milliárd forintot, amelyet 1996 és 1998 között pumpáltak a bankba, és a 28 milliárd forintot felemésztő 1998. májusi alaptőke-emelést. –