Gazdaság

Erre számítanak idén a nagyvállalatok

menedzser (menedzser, )
menedzser (menedzser, )

Visszafogott optimizmus a jellemző: a gazdasági környezetet jobbnak, a saját helyzetüket rosszabbnak látják a hazai nagy cégek most, mint egy éve.

A hazai nagyvállalati szektor aktuális gazdasági helyzetéről és növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index az első negyedévben 3 ponttal csökkent, így jelenleg 6 ponton áll.

Az eredmény a nagyvállalati döntéshozók mérsékelt optimizmusát tükrözi, és egyúttal a mutató eddigi legalacsonyabb értéke (2014 óta adkák ki).

Negatív fordulat

„Az indexet meghatározó vállalati és makrogazdasági környezetre vonatkozó részindexek egyaránt negatív irányba mozdultak: a vállalati részindex 13-ról 9 pontra, míg a makro részindex 0-ról -2 pontra süllyedt.

A változások mögött az áll, hogy erőteljesen, 44 százalékról 34 százalékra csökkent le azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek a következő egy év során a cégük növekedését várják, míg a gazdaság megítélésénél is csökkent a növekedésre és nőtt a stagnálásra számítók aránya” – tájékoztatott a legfrissebb eredményekről a bank vállalati üzletágának vezetője, Peter Roebben.

Remények

„A nagyobb mértékű csökkenés ellenére azonban a vállalatvezetők még mindig bizakodóbbak a saját cégük helyzetével kapcsolatban, mint a hazai gazdasági környezet változását illetően. Ha azonban az eredményeket az elmúlt egy évre vonatkozóan vizsgáljuk, akkor az látható, hogy a gazdasági környezet megítélése enyhe javulást, míg a vállalat saját kilátásai romlást mutatnak” – tette hozzá a szakember.

A gazdasági környezet megítélése nagyban függ a nagyvállalatok területi elhelyezkedésétől, méretétől, és tevékenységi körétől. Míg a mezőgazdasági, a budapesti és a legnagyobb árbevételű cégek kifejezetten negatívan látják a makrogazdasági folyamatokat, addig a nyugat-magyarországi vállalatok pozitívan vélekednek a gazdasági környezet vonatkozásában.

A vállalat saját helyzetének és kilátásainak megítélésében nem mutatkozik ekkora eltérés, azonban ebben is a legnagyobb cégek és a mezőgazdasági szektor álláspontja a legkevésbé kedvező, míg az ipari, építőipari cégek, illetve a 4-10 milliárd éves árbevétel közötti cégek az átlagnál pozitívabban vélekednek.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik