A Nemzetgazdasági Minisztérium benyújtotta az Országgyűlésnek azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok között meginduljon az automatikus adóügyi információcsere.
FATCA
Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa által 2010-ben törvénybe iktatott FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) a külföldön bankszámlát fenntartó, amerikai egyesült államokbeli adófizetők adóelkerülése ellen lép fel.
Magyarország 2014 február 4-én elsőként írta alá a térségben az Amerikai Egyesült Államokkal az offshore adóelkerülés elleni harcról szóló megállapodást, amely megteremti a pénzügyi intézmények számára a FATCA hatékony végrehajtásához szükséges jogi kereteket.
“Jó péda”
Orbán Gábor adóügyekért felelős államtitkár az egyezmény aláírásakor azt hangsúlyozta, hogy a Kormány minden olyan lépést támogat, amely az adóügyi átláthatóság térnyerését segíti elő.
Az egyezmény jó példa arra, miként tud az Amerikai Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma és a magyar Kormány együttműködni az adóelkerülés elleni harcban.
Amit Orbán Viktor is szeretne
A FATCA célja ugyanaz, amit Orbán Viktor is szorgalmaz a külhonba mentett adózatlan magyar pénzeknél. Vagyis hogy az amerikai adózók külföldön tartott – adott esetben eltitkolt – jövedelmeit feltérképezzék és bevonják a közteherviselés alá.
A szabály érinti a magyar bankokat is, ha amerikai adózók pénzét kezelik. A szerződéssel rendelkező pénzügyi intézményeknekaz eredeti tervek szerint 2014. szeptember 30-ig kell az első – 2013. évre vonatkozó – korlátozott adattartalmú jelentést megtenniük. Később a határidőket 6 hónappal kitolták. Az, hogy mit kell jelenteniük, illetve hogy mi után kell forrásadót levonniuk, később még bővülhet – írta a Deloitte korábbi elemzésében.