Márpedig a madárinfluenza elleni oltóanyag kifejlesztésénél és gyártásánál ma kevés fontosabb egészségügyi feladat van a világon, még ha egyre több kutató állítja is, hogy valószínűleg nem a ma kontinensről kontinensre terjedő H5N1 vírus lesz az, amely pusztító globális járványt indít útnak.
Kínosan érzi magát az újságíró, amikor nekilát, hogy megírja a madárinfluenza elleni vakcina magyar gyártójának mesébe illő történetét. Miközben ugyanis egy szép kerek sikersztorit remél, az ügy váratlanul minden újabb kérdéssel csak egyre zavarosabbá és átláthatatlanabbá válik. Nemhogy tisztulna a kép, ellenkezőleg, szaporodnak a nemes ügyhöz méltatlan kérdőjelek.
Az még teljesen rendjén való, hogy az állam támogatja a H5N1 elleni vakcina kifejlesztését – akár százmilliókkal is, miként a szóbeszéd tartja -, elvégre mindannyiunk élete a tét. Az viszont már jóval kevésbé érthető, miért injekciózna alkalmasint további 4 milliárd forintot az oltóanyag-termelő magánvállalkozásba, mikor az már ma is rendelkezik a hazai szükségletek kielégítéséhez mért gyártókapacitással. Vagy az államnak olyan jól működne az üzleti érzéke, hogy a vakcina esetleges külföldi értékesítéséből befolyó majdani profit reményében akarja megforgatni az adófizetői forintokat? Meglehet, csakhogy az ÁNTSZ és a szóban forgó Omninvest Kft. hiába jött ki tavaly ősszel elsőként az ütőképes vakcinával, azóta szerte a világon több tucatnyi gyártó is behozta a lemaradást. Rendkívüli szerencse kellene tehát ahhoz, hogy valóban a kis magyar céghez kopogtasson be a nagy üzlet. (S valószínűleg akkor is csak 10 százalékot kapna az állam a profitból.) Arról nem beszélve, ha mégis a kutatóknak lesz igazuk, és a H5N1, amilyen hirtelen jött, úgy el is tűnik a színről. Egy ilyen kiszámíthatatlan üzletnél alighanem az is biztosabb haszonnal kecsegtetne, ha a kormány venne egy zsák lottószelvényt. Nem ezt teszi, hanem várhatóan napokon belül állami milliárdokkal stafíroz ki egy olyan off-shore hátterű magánvállalkozást, amelynek talán maga sem látja át a tulajdonosi struktúráját, így szükség esetén az ellenőrzésére is igencsak kevés eszköz áll a rendelkezésére.